Vatikánska polícia zasahovala v byte Kongregácie pre náuku viery, bola tam gay party

Ilustračné foto.
Zdroj: TASR

Zadržaného následne hospitalizovali kvôli detoxikácii po požití drog.

Vatikánska polícia vykonala pred niekoľkými dňami neďaleko Ríma raziu v byte patriacom vatikánskej Kongregácii pre náuku viery. V čase zásahu sa v byte práve konala gay párty spojená s užívaním drog. Ako prvý o tom informoval taliansky denník Il Fatto Quotidiano.

Polícia neuviedla, kto v byte býva, ale podľa talianskej tlače je jeho užívateľom tajomník kardinála Francesca Coccopalmeria, ktorý je osobným poradcom pápeža Františka a predsedom Pápežskej rady pre legislatívne texty.

Kongregácia pre náuku viery sa okrem svojho základného poslania - dohľadu nad dodržiavaním katolíckej doktríny vo veciach viery a mravov - teraz zaoberá aj prípadmi kňazov, ktorí boli obvinení zo sexuálneho zneužívania maloletých.

Ako informoval denník Il Fatto Quotidiano, polícia podnikla svoju raziu koncom júna - po tom, ako sa susedia sťažovali na neobvyklé správanie častých nočných návštevníkov inkriminovaného bytu. Polícia na mieste zadržala jedného kňaza, jeho meno však nezverejnila.

Zadržaného následne hospitalizovali kvôli detoxikácii po požití drog. Podrobil sa aj výsluchu - zrejme v súvislosti s držaním drog, keďže homosexuálny styk je vo vatikánskom štáte legálny.
Muža poslali do jedného z kláštorov v Taliansku, aby "sa duchovne stíšil". Miestne médiá napísali, že nedávno sa zvažovalo jeho vymenovanie za biskupa. Jeho povýšenie v cirkvi je však teraz málo pravdepodobné - nielen v súvislosti so spomínaným incidentom, ale aj preto, že sa predtým údajne dvakrát predávkoval drogami.

Talianske médiá pripomenuli, že v krátkom čase ide o ďalší sexuálny škandál, ktorý otriasol Vatikánom. Nedávno bol totiž vo svojej vlasti zo sexuálneho zneužívania maloletých obvinený austrálsky kardinál a pokladník Vatikánu George Pell. Pápež o tomto prípade vie a poskytol Pellovi voľno, aby mohol vo svojej vlasti predstúpiť pred súd. Vatikán zdôraznil, že Pell nerezignoval na funkcie, ktoré vo Svätej stolici zastáva.

VATIKÁN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti