Pri rekonštrukcii požiarom spustošenej katedrály Notre Dame urobili objav, ktorý prepísal dejiny

Pri rekonštrukcii požiarom spustošenej katedrály Notre Dame urobili objav, ktorý prepísal dejiny
Rekonštrukcia katedrály Notre Dame. Zdroj: Profimedia.sk

Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré. Platí to aj v prípade obrovského požiaru, ktorý v roku 2019 zničil veľkú časť katedrály Notre-Dame v Paríži. Archeológom sa totiž naskytla príležitosť dôkladne preskúmať časti slávnej stavby, ktoré boli stáročia skryté.

Vďaka poznatkom, ktoré sa vedcom podarilo zistiť, sa teraz prepisuje história architektúry. Pri rozoberaní a skladaní jednotlivých častí muriva sa totiž ukázalo, že pri stavbe Notre-Dame, ktorá bola s 32 metrami svojho času najvyššou katedrálou, použili železné spoje.

Táto inovácia sa pritom doteraz pripisovala o desiatky rokov mladším stavbám v ďalších francúzskych mestách, píše portál Science Alert.

​Archeológovia v útrobách budovy našli tisícky železných spojov, z ktorých niektoré datujú do roku 1160. Pôvodne si pritom myslel, že tieto prvky sa v murive prvýkrát objavili až pri rekonštrukcii katedrály v 19. storočí.

„Notre-Dame je teraz bez akýchkoľvek pochýb prvou gotickou katedrálou, pri ktorej stavbe sa vo veľkom používali na spevnenie muriva železné spoje,“ uviedli archeológovia v štúdii.

Železné spoje v múroch katedrály Notre-Dame. Zdroj: journals.plos.org

​Odhadujú, že kovové svorky boli navrhnuté najmenej dve dekády pred začiatkom stavania Katedrály svätého Gervasia a Protasia v meste Soissons a 40 rokov pred ich použitím pri stavbe Katedrály svätého Štefana v Bourges.

Práve spomenutým kresťanským chrámom sa doteraz pripisovalo prvenstvo, čo sa týka použitia architektonickej inovácie - systematického využitia železných spojov pri spevnení muriva.

Rekonštrukcia katedrály Notre Dame v Paríži napreduje dostatočne rýchlo, aby jej opätovné otvorenie pre návštevníkov a veriacich bolo možné koncom roka 2024 - necelých šesť rokov od ničivého požiaru z 15. apríla 2019, ktorý ju spustošil.

Prečítajte si tiež:

​Výkonný riaditeľ vládnej agentúry, ktorá dohliada na rekonštrukciu, Philippe Jost potvrdil, že výsledok renovácie "bude verný pôvodnej architektúre", a to pokiaľ ide o tvary prvkov katedrály i použité materiály a metódy.

„Nerobíme betónové klenby, ktoré vyzerajú ako kamenné, robíme kamenné klenby, ktoré staviame tak ako v stredoveku,“ povedal Jost a dodal, že strešná konštrukcia bude tiež vyrobená z dubového dreva - ako tá pôvodná.

V priloženom videu si môžete pozrieť príspevok o rekonštrukcii katedrály Notre-Dame:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme História

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.