V Austrálii objavili nový druh pavúka. Vedcov ohromil svojou veľkosťou

V Austrálii objavili nový druh pavúka. Vedcov ohromil svojou veľkosťou
Euoplos dignitas Zdroj: Queensland museum

V austrálskom štáte Queensland objavili nový druh pavúka, ktorý vedcov ohromil svojou veľkosťou. Dostal meno Euoplos dignitas a patrí medzi druhy, ktoré lovia s pomocou pascí známych aj ako „trapdoor“ (padajúce dvere), informuje portál The Guardian.

Samičky sú mohutnejšie ako samčeky, avšak žijú veľmi dobre ukryté v dierach v zemi. Tieto nory môžu byť hlboké 10 až 15 cm. Von samičky vychádzajú len vzácne.

Nad vchodom do každej nory je strieška z veľmi jemnej pavučiny, ktorá je popretkávaná trávou a dokonale splýva s okolitým prostredím. Okrem toho zabraňuje vtekaniu vody do nory.

Tieto pavúky lovia iba v noci. Čakajú ukryté tesne pod strieškou a keď okolo nej prechádza hmyz, bleskurýchlo zaútočia a stiahnu ho do nory. Vedcov z Queensland Museum najviac zaujala ich veľkosť.

V porovnaní s najväčšími pavúkmi sveta až tak nevyniknú, no s priemerom 5 cm (vrátane nôh) patria v rámci „trapdoor“ pavúkov medzi tie vôbec najväčšie.

Podľa vedcov však pre človeka nepredstavujú hrozbu. „Uhryznutie je vzhľadom na ich veľkosť bolestivé, no nie sú nebezpečné,“ vysvetlil austrálsky arachnológ Michael Rix.

Vedci odhadli, že samičky sa dožívajú až 20 rokov. Na základe zistenia, že Euoplos dignitas sa vyskytuje iba v dvoch navzájom susediacich lokalitách, arachnológovia predpokladajú, že už krátko po objavení spĺňa kritéria pre zaradenie medzi ohrozené druhy.

Keďže však ide o nenápadného tvora, ktorého spozorovať nie je ľahké, nie je vylúčené, že sa vyskytuje aj na iných izolovaných miestach.

V Austrálii nedávno objavili pravdepodobne najväčšiu ropuchu obrovskú na svete. Pozrite si video:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti