Na prvý pohľad očarí svojou krásou, no zo zvierat robí „múmie“. Jazero Natron pôsobí ako z iného sveta

Na prvý pohľad očarí svojou krásou, no zo zvierat robí „múmie“. Jazero Natron pôsobí ako z iného sveta
Zdroj: profimedia.sk/Jeffrey WuMercury Press

Severná Tanzánia ukrýva neďaleko svojich hraníc s Keňou jedno z najfascinujúcejších miest na svete. Je ním sodné jazero Natron, ktoré síce na pohľad očarí svojimi farbami či kŕdľami plameniakov, no v skutočnosti je jeho voda veľmi nebezpečná.

Sodné jazero sa rozprestiera na severe Tanzánie na obrovskej ploche asi 600 štvorcových kilometrov, no jeho hĺbka nedosahuje ani tri metre.

Jeho hlavným zdrojom je rieka Southern Ewaso Ng'iro, avšak vyviera doň aj vyše 20 termálnych prameňov, vďaka čomu má voda miestami teplotu 60 stupňov Celzia a vysoká koncentrácia uhličitanu sodného spôsobuje, že pH vody v jazere je často väčšie ako 10., teda rovnaké, aké má napríklad aj čpavok.

​Nie je preto prekvapením, že menšie živočíchy znášajú tunajšie životné podmienky iba ťažko - tie, ktoré im nie sú prispôsobené, uhynú. Aj preto sa jazero stalo pohrebiskom živočíchov, ktoré prišli do kontaktu s nehostinnou vodou a neprežili.

Podmienky v okrajových častiach jazera sa však postarali o to, že ich telesné schránky zostali pozoruhodným spôsobom zachované.

​Slanosť a zásaditosť jazera Natron mumifikovali telá zvierat, zväčša vtákov a menších cicavcov, ktoré v jeho plytčinách zahynuli. Naopak, existuje niekoľko špecifických druhov živočíchov, najmä rýb, ktoré sa jazeru prispôsobili a predstavuje ich prirodzené prostredie.

Prečítajte si tiež:

Zakonzervovanie tiel má na svedomí spomenutý uhličitan sodný, ktorého vlastnosti poznali už v starom Egypte a používal sa na mumifikáciu tiel. 

Na slávnych fotografiách Angličana Nicka Brandta z roku 2013 vyzerajú ich pozostatky ako dokonalé skameneliny, ktoré navždy zostali stuhnuté vo svojich prirodzených polohách. Fotograf však priznal, že zakonzervované telá našiel na brehu a naaranžoval ich tak, aby pôsobili ako zamrznuté v čase.

Ak telo spadne kdekoľvek inde, rozloží sa veľmi rýchlo. Ak však skončí na okraji jazera, pokryje ho vrstva soli a telo zachová navždy.

Keď sa malé vtáky, netopiere či hmyz, ktoré nepochádzajú z tunajšieho prostredia, rozhodnú preletieť ponad jazero a nevystačia im sily, na hladine pri brehoch namiesto odpočinku nájdu smrť. Vrstvy soli nahromadené pri pobreží potom obalia ich telesnú schránku a telo je neskôr vyplavené na breh.

Dve jazerá v Argentíne sa nečakane zafarbili naružovo. Podľa všetkého je za tým priemyselná kontaminácia. Pozrite si, ako vyzerali:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.