Brazília zmarila plánované vraždy a únosy verejných činiteľov

Bývalý sudca a bývalý brazílsky minister spravodlivosti Sérgio Moro na bilborde pred slávnostným ceremoniálom.
Bývalý sudca a bývalý brazílsky minister spravodlivosti Sérgio Moro na bilborde pred slávnostným ceremoniálom. Zdroj: TAST/AP Photo/Eraldo Peres, File

Brazílska federálna polícia zatkla v stredu členov skupiny, ktorá plánovala únosy a vraždy verejných činiteľov. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na miestne úrady.

Polícia v súvislosti s prípadom vydala deväť zatykačov a uskutočnila 24 razií v metropole Brazília, ako aj v štátoch Sao Paulo, Mato Grosso do Sul, Rondonia a Paraná.

Skupina podľa brazílskej federálnej polície chystala "vraždy a únosy" v najmenej piatich z 26 brazílskych štátov. Ich obeťami sa mali stať "verejní zamestnanci a predstavitelia".

Nemenovaní príslušníci polície pre AFP uviedli, že medzi obeťami mal byť aj bývalý sudca a exminister spravodlivosti Sergio Moro, ktorý v súčasnosti zastáva post brazílskeho federálneho senátora.

brazília

Prečítajte si tiež:

Členovia odhalenej skupiny mali údajne väzby na najväčšiu brazílsku zločineckú organizáciu Primeiro Comando da Capital (PCC). Segio Moro pred niekoľkými rokmi ako minister spravodlivosti nariadil premiestnenie vysopokostavených príslušníkov PCC do väznice s maximálnym stupňom stráženia.

Moro bol svojho času hlavným sudcom v korupčnej kauze, v rámci ktorej bol v minulosti odsúdený na trest odňatia slobody súčasný ľavicový prezident Brazílie Luiz Inácio Lula da Silva. Neskôr bol tento verdikt zrušený. Sergio Moro istý čas pôsobil aj ako minister spravodlivosti vo vláde Lulovho pravicového predchodcu a politického rivala Jaira Bolsonara.

Súčasný brazílsky minister spravodlivosti Flavio Dino uviedol, že odhalené sprisahanie zahŕňalo plány na zabitie "niekoľkých vysokopostavených úradníkov vrátane senátora a prokurátora", ktorých však nemenoval, cituje AFP.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti