Zadržia Putina na summite v JAR? Africká krajina čelila podobnej situácii aj v minulosti

Zadržia Putina na summite v JAR? Africká krajina čelila podobnej situácii aj v minulosti
Na snímke z roku 2019 lídri členských krajín BRICS počas summitu v Brazílii. Zdroj: Profimedia.sk

Juhoafrická republika sa bude musieť zaoberať zatykačom, ktorý na ruského prezidenta Vladimira Putina vydal Medzinárodný trestný súd (ICC). Šéf Kremľa sa tam má v lete zúčastniť na summite skupiny BRICS. TASR o tom informuje podľa štvrtkovej správy spravodajskej televízie BBC.

Ako signatár Rímskeho štatútu, ktorým sa ustanovil ICC, je Juhoafrická republika povinná zadržať Putina a postaviť ho pred súd. Ešte pred prijatím nejakých krokov o tom tamojšie úrady chcú diskutovať aj s Ruskom.

„Juhoafrická republika sa bude musieť pozrieť na ustanovenia našej legislatívy. Budeme o tom musieť diskutovať v kabinete a aj s našimi kolegami v Rusku a určiť, ako sa pohneme vpred,“ uviedla v stredu juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová pre štátnu vysielaciu spoločnosť SABC.

Prečítajte si tiež:

Juhoafrická republika má blízke diplomatické vzťahy s Moskvou aj napriek západnému odsúdeniu vojny na Ukrajiny. Vo februári sa pri pobreží JAR konalo spoločné vojenské cvičenie spolu s Čínou a Ruskom. Juhoafrická diplomacia sa tiež v OSN zdržala hlasovania o odsúdení invázie Ruska na Ukrajinu.

V roku 2015 bola juhoafrická vláda kritizovaná za to, že dovolila sudánskemu prezidentovi Umarovi al-Bašírovi opustiť krajinu, hoci bol na neho vydaný zatykač ICC. Al-Bašír bol v JAR na summite Africkej únie a vláda argumentovala jeho diplomatickou imunitou.

Skupina rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS združuje Brazíliu, Čínu, Indiu, Juhoafrickú republiku a Rusko. Jej summit sa v JAR uskutoční v auguste.

ICC v piatok vydal zatykač na Putina za nezákonné deportácie ukrajinských detí do Ruska, čo je vojnový zločin.

Belgicko žiada JAR, aby pomohla k mieru na Ukrajine

Belgicko vo štvrtok vyzvalo Juhoafrickú republiku (JAR), aby využila vzťahy s Ruskom a pomohla ukončiť vojnu na Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Belgický kráľ Filip s manželkou Matildou pricestovali v stredu na svoju prvú návštevu tejto krajiny.

„Vzhľadom na vaše pevné historické spojenie s Ruskom by sme boli potešení, ak by ste zvážili využitie svojich komunikačných kanálov na presadenie cesty k mieru,“ uviedla  belgická ministerka zahraničných vecí Hadja Lahbibová, ktorá kráľa sprevádza.

Prečítajte si tiež:

„Juhoafrickú republiku sme si vždy ctili ako kľúčového partnera pre mier a ochranu ľudských práv,“ povedala Lahbibová. Prezident Cyril Ramaphosa uviedol, že Pretória bude aj naďalej využívať svoje komunikačné kanály s Ruskom na rokovania o možnom ukončení konfliktu.

JAR odmieta odsúdiť ruskú inváziu na Ukrajinu, tvrdí, že chce zostať neutrálna a na ukončenie vojny uprednostňuje dialóg.

V priloženom videu si môžete pozrieť reportáž o vydaní zatykača na ruského prezidenta Vladimira Putina:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti