Vrah ruského opozičného politika Nemcova dostal 20 rokov

Boris Nemcov bol za vlády Borisa Jeľcina v 90. rokoch vicepremiér.
Boris Nemcov bol za vlády Borisa Jeľcina v 90. rokoch vicepremiér. Zdroj: TASR

Dadajev je bývalým príslušníkom bezpečnostných síl čečenského lídra Ramzana Kadyrova.

Moskovský okresný vojenský súd odsúdil dnes na 20-ročné väzenie Zaura Dadajeva usvedčeného zo spáchania atentátu na ruského opozičného lídra Borisa Nemcova. S odvolaním sa na ruské médiá o tom informovala agentúra DPA.

Štyroch ďalších Dadajevových spolupáchateľov - bratov Anzora a Šadida Gubaševových, Chamzata Bachajeva a Temirlana Eskerchanova - odsúdil na tresty v rozpätí 11-19 rokov.

Všetkých piatich mužov uznala ešte minulý týždeň porota za vinných z účasti na zabití tohto kritika Kremľa. Prokuratúra následne požiadala súd, aby Dadajeva odsúdil na doživotie a ostatných štyroch mužov na dlhoročné tresty.

Dadajev je bývalým príslušníkom bezpečnostných síl čečenského lídra Ramzana Kadyrova. Dadajev sa v počiatočnom štádiu vyšetrovania prípadu priznal, že Nemcova zabil pre urážanie Kadyrova a islamu, svoju výpoveď však neskôr odvolal.

Nemcova, hlavného oponenta prezidenta Vladimira Putina, zastrelili 27. februára 2015, keď prechádzal cez most neďaleko Kremľa. Nemcovovi spolupracovníci vyšetrovateľov kritizovali za to, že nepreskúmali možnú úlohu Kadyrova v tomto prípade.

MOSKVA/TASR

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Boris Nemcov

Dôležité udalosti