Kampaň maďarskej vlády proti Sorosovi sa čoskoro skončí. Napätie ale pokračuje

Inkriminované billboardy.
Zdroj: TV Markíza

Sorosa sa zastala aj maďarská židovská obec. Reagovala tiež na to, že billboardy na niektorých miestach zneužili vandali a extrémisti.

Kampaň maďarskej vlády proti americkému finančníkovi Georgeovi Sorosovi sa čoskoro skončí. Týka sa to však len billboardu s jeho podobizňou, ktorým oblepili celú krajinu a ktorý vo veľkom publikovali aj médiá. Napätie medzi premiérom Orbánom a miliardárom žijúcim za veľkou mlákou ale pokračuje ďalej.

Na billboarde je fotografia amerického finančníka, ktorý sa narodil v Maďarsku, Georgea Sorosa. Okrem jeho úsmevu, udrie do očí aj veta: „Nedovoľme, aby sa Soros smial ako posledný." Bilbord je súčasťou Orbánovej protimigrantskej kampane. 86-ročný miliardár, ktorý má židovský pôvod, však obvinil maďarskú vládu z antisemitizmu.

„Som znepokojený z antisemitských ilustrácii, ktoré používa súčasná maďarská vláda v rámci jej úmyselnej dezinformačnej kampane," uviedol Soros.

Sorosa sa zastala aj maďarská židovská obec. Reagovala tiež na to, že billboardy na niektorých miestach zneužili vandali a extrémisti. Dopísali na ne nenávistné heslá namierené voči Židom.

„Táto kampaň podnecuje k antisemitským emóciám. Tvrdili sme to už na jej samotnom začiatku. Žiaľ ukazuje sa, že sme mali pravdu, v uliciach vyvolala vášne," povedal predseda židovskej obce v Maďarsku.

Billboard kritizoval aj izraelský veľvyslanec v Maďarsku, podľa neho šíri nenávisť a strach. O pár hodín ho však doplnila izraelská vláda. Orbána podporila a Sorosa označila za legitímny cieľ kritiky. Maďarská vláda odmieta, že jej billboard podnecuje k antisemitizmu. Vraj len chcela upozorniť na finančníkove názory, s ktorými nesúhlasí.

Viac v reportáži:


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme George soros

Dôležité udalosti