Českí poslanci podporili zmluvu so SR o vzájomnej ochrane vzdušného priestoru

Stíhačky MiG-29
Stíhačky MiG-29 Zdroj: TASR

Po ukončení procesu prerokúvania v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR sa dokument posunie do Senátu.

Českí poslanci dnes v prvom čítaní podporili v Prahe česko-slovenskú bilaterálnu zmluvu o spolupráci pri vzájomnej ochrane vzdušného priestoru.
Obsahom dokumentu sa teraz bude zaoberať zahraničný výbor českej Poslaneckej snemovne, definitívne by zmluvu mali poslanci schvaľovať v septembri.
Vyplýva to z informácií českých médií.

Minister obrany ČR Martin Stropnický pred zákonodarcami pripomenul, že Integrovaný systém protivzdušnej a protiraketovej obrany Severoatlantickej aliancie (NATO) nepamätá na situáciu, že by sa napríklad nad územím jedného z dvoch nástupníckych štátov bývalého Československa objavilo civilné lietadlo ovládané teroristami.

Zmluva uzavretá vo februári 2017, ktorú signovali šéfovia rezortov oboch krajín Martin Stropnický a Peter Gajdoš a ktorej ratifikáciu odporučila Národná rada SR už v júni, predpokladá vzájomnú pomoc nielen v takejto situácii, ale aj v prípade, že by niektorá zo zmluvných krajín nebola schopná zabezpečiť ochranu svojho vzdušného priestoru.

Po ukončení procesu prerokúvania v Poslaneckej snemovni Parlamentu ČR sa dokument posunie do Senátu a proces jeho ratifikácie by mal ukončiť prezident ČR Miloš Zeman.

PRAHA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Stíhačky

Dôležité udalosti