Vyzerá ako hračka, no Rusom dokáže poriadne podkúriť. Ukrajinci nasadili novú zbraň

Vyzerá ako hračka, no Rusom dokáže poriadne podkúriť. Ukrajinci nasadili novú zbraň
Ukrajinský pozemný kamikaze dron v akcii. Zdroj: Ukrajinská 3. útočná brigáda

Súčasťou krvavej bitky o Bachmut sú veľmi intenzívne boje na krátke vzdialenosti, čo ukrajinských obrancov núti využívať aj nové kreatívnejšie spôsoby útočenia, na ktoré Rusi nie sú dobre pripravení.

Ukrajinská 3. brigáda o vývoji bojov pravidelne informuje na svojom YouTube kanáli a v najnovšom diely prvýkrát ukázala aj svojich nových pomocníkov - pozemné kamikaze drony, ktoré na prvý pohľad pôsobia ako detské hračky.

Ako však ukazujú zverejnené zábery, tieto na diaľku ovládané vozidlá dokážu ruským okupantom poriadne podkúriť. Princíp je rovnaký, ako v prípade samovraždených dronov operujúcich vo vzduchu. Základom je nepozorovane sa priblížiť k ruskej vojenskej technike a odpálením výbušniny spôsobiť čo najväčšie škody.

Kamikaze drony najlepšie fungujú v spolupráci s bezpilotnými lietadlami, ktorými Ukrajinci najskôr preskúmajú situáciu a terén. Jeden takýto úspešný útok ukázali aj v spomínanom videu na YouTube.

Pozemný kamikaze dron. Zdroj: Ukrajinská 3. útočná brigáda

​Tieto zábery sa následne objavili aj na proruských kanáloch „Nepriateľ začína používať kolieskové kamikaze drony. Tie môžu byť nebezpečné pre obrnené vozidlá aj personál,“ napísal napríklad kanál Správa milície Novorossyza Z.O.V. na Telegrame.

Bachmut nadobudol veľkú politickú hodnotu

Boje o Bachmut v Doneckej oblasti sú najdlhšou bitkou počas viac ako ročnej ruskej invázie. Ruská armáda v súčasnosti kontroluje približne 70 percent územia mesta, no jej postup sa počas uplynulých týždňov zastavil. Rusi za územné zisky navyše zaplatili obrovskými stratami

Ruská armáda sa podľa analýzy Inštitútu pre štúdium vojny (ISW) zrejme snaží začať útok v iných smeroch. „Ruské sily v súčasnosti zvyšujú tempo útočných operácií v okolí Avdijivky s cieľom obkľúčiť ju a je možné, že to ruské sily robia na úkor svojich operácií okolo Bachmutu a zastavenej ofenzívy pri Vuhledare,“ uvádza ISW.

Prečítajte si tiež:

​Ukrajinská armáda čoskoro spustí protiofenzívu v okolí mesta Bachmut na východe Ukrajiny. Veliteľ ukrajinských pozemných síl generál Olexandr Syrskyj vo štvrtok naznačil že jeho jednotky pri Bachmute čoskoro prevezmú iniciatívu a prejdú do masívneho protiútoku.

„Ničím sa nešetria, strácajú značnú silu a vyčerpávajú sa. Už čoskoro využijeme túto príležitosť, ako sme to urobili pri Kyjeve, Charkove, Balakliji a Kupjansku," dodal s odkazom na úspešné ukrajinské protiofenzívy.

Podľa analytikov však zničené mesto nemá výraznejší strategický význam a jeho možné znovuobsadenie by nemalo priniesť veľký obrat. Bachmut však nadobudol veľkú politickú hodnotu, pričom obe strany už do bojov investovali množstvo síl.

Ďalšie aktuálne informácie o vojne na Ukrajine sa dozviete z príspevku v priloženom videu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti