S radosťou zachraňujú životy. Lavínové psy však pred odchodom do terénu čaká poriadna drina

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Sú stále v pohotovosti, zachraňujú životy, no robia to zadarmo a s radosťou. No skôr, ako idú lavínové psy do terénu, musia tvrdo trénovať. Aj niekoľko hodín denne.

Hladkosrstý retríver Stash v týchto dňoch trénuje vo francúzskych Alpách po boku skúsených horských záchranárov. Má za úlohu lokalizovať zavaleného lyžiara. A vyzerá to nádejne.

„Kľúčové je mať s tým psom spojenie, vzťah založený na dôvere. Trávime spolu veľa času, v podstate sme spolu takmer stále odkedy bol šteňa. Najskôr trénujeme formou hry, s hračkou, tú nosím stále pri sebe,“ hovorí horský záchranár Jérome Cotter Du Moulin.

Prečítajte si tiež:

​Ďalším psom, ktorý trénuje v stredisku Avoria pri hraniciach so Švajčiarskom, je nemecký ovčiak Nel, ktorý má rovnakú úlohu ako Stash. Takisto musí nájsť akože zavaleného lyžiara.

Trvá mu to síce trochu dlhšie ako retríverovi, no podarilo sa. Aj Nel úlohu splnil v časovom limite.

Trpezlivá práca

Obeť sa dokonca pokúša vytiahnuť skôr, ako mu príde na pomoc dvojnohý záchranár, ktorý má Nela na starosti. Sám o sebe hovorí, že je jeho „papa“, čiže otec.

„Celé mesiace sa najskôr iba hráme. Zakopávame mu hračku. Ak sa mu to páči a darí sa mu, robíme to s tým psom asi rok,“ vysvetlil horský záchranár Manu Buchi.

Prečítajte si tiež:

​Potom začnú s hľadaním ľudí, ktorých tiež cvične zahrabú. „Najskôr aj s tou obľúbenou psou hračkou. Robíme to stále dokola, zas a znova. Až kým spoľahlivo vždy nájdu zahrabaného človeka,“ dodal.

A hoci horskí záchranári berú tréning vážne, pre psa je to stále hra.

Odvážlivec je rád

Z úspešného tréningu má radosť aj odvážlivec, ktorý sa nechal zahrabať. Samozrejme, je to vždy človek s lavínovým výcvikom, ktorý presne vie, čo má robiť.

Jérémy priznáva, že je to skľučujúci pocit.

„Keď vás zahrabávajú, vidíte, ako sa vám stmieva pred očami. Je to naozaj ako pod lavínou, dýchanie je náročné. Musíte sa sústrediť na nádych a výdych a snažiť sa uvoľniť,“ uviedol.

Prečítajte si tiež:

​Podľa neho tiež pomáha, keď sa človek snaží počúvať, čo sa deje tam vonku. „Preto je dôležité, aby záchranári, ktorí vyhrabávajú obete, opakovali: Tu som, blížim sa k vám.“

Stash aj Nel budú v službe vo francúzskych Alpách už na budúcu sezónu. Tá, ktorá sa končí, bola poriadne náročná.

Pod lavínami zomrelo vo Francúzsku 16 ľudí, v susednom Rakúsku 15. Zachrániť sa však podarilo desiatky ľudí, a to aj vďaka lavínovým psom.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti