Zahraničné

Obama a Putin sa telefonicky zhovárali o situácii na Ukrajine

Obama, telefon.
Obama, telefon. Zdroj: SITA

Telefonovali spolu hodinu.

Ruský prezident Vladimir Putin zatelefonoval v piatok svoju americkému náprotivkovi Barackovi Obamovi, aby s ním prediskutoval americkú iniciatívu na diplomatické riešenie krízy na Ukrajine. S odvolaním sa na Biely dom o tom informovali svetové agentúry.

"Prezident Obama v rozhovore s prezidentom Putinom podčiarkol, že Spojené štáty aj naďalej podporujú diplomatický prístup v úzkej súčinnosti s ukrajinskou vládou, na podporu ukrajinského ľudu a s cieľom deeskalovať krízu," uviedol Biely dom vo vyhlásení, ktoré sprostredkovala agentúra Reuters. 

Zdroj: SITA

Ruská agentúra ITAR-TASS citovala tlačový odbor Kremľa, podľa ktorého Putin v hodinu trvajúcom rozhovore Obamovi povedal, že extrémisti v rôznych častiach Ukrajiny naďalej beztrestne "vyčíňajú" a zastrašujú civilistov. Putin v tejto súvislosti navrhol, aby medzinárodné spoločenstvo prijalo opatrenia, ktoré prispejú k stabilizácii v regióne.

Putin sa s Obamom telefonicky spojil len pár hodín po tom, čo Obama vyzval šéfa Kremľa, aby stiahol ruské jednotky od ukrajinskej hranice. Podľa Obamu nie je jasné, čo Rusko zamýšľa, keď na svojej strane hranice zhromažďuje jednotky pod zámienkou cvičenia. Môže to byť jednoducho len pokus zastrašiť Ukrajinu, ale možno má Moskva ďalekosiahlejšie plány, poznamenal Obama.

Podľa agentúry Associated Press Obama vyzval Putina, aby písomne reagoval na americkú iniciatívu na riešenie ukrajinskej krízy. Obama a Putin sa počas telefonátu dohodli na tom, že šéfovia diplomacie oboch krajín John Kerry a Sergej Lavrov sa v blízkej budúcnosti stretnú s cieľom prediskutovať parametre medzinárodného plánu na deeskaláciu napätia na Ukrajine.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.