Odbory v Izraeli vyzvali na okamžitý generálny štrajk. Netanjahuova vláda prežila dve hlasovania o nedôvere

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vedenie izraelských odborov Histadrut v pondelok vyzvalo na okamžitý generálny štrajk proti vládnemu návrhu reformy v justícii, ktorý v krajine vyvolal masové protesty, informuje agentúra AFP.

Tomu, aký problém vidia v reforme, sme sa detailne venovali TU

Ako spresnil izraelský spravodajský web i24, generálny štrajk na protest proti súdnej reforme oznámil líder Všeobecnej federácie pracujúcich v zemi Izrael (Histadrut) Arnon Bar-David. 

Hlasovania o nedôvere

Vláda izraelského premiéra Benjamina Netanjahua prežila v pondelok v tejto súvislosti dve parlamentné hlasovania o nedôvere v súvislosti s plánovanou súdnou reformou.

Pri prvom pokuse o zosadenie vlády hlasovalo za návrh 53 poslancov, pričom 59 bolo proti. Za druhý návrh hlasovalo už len 51 poslancov, odmietli ho 60.

Izraelom otriasajú rozsiahle protesty proti súdnej reforme. Netanjahu v nedeľu odvolal ministra obrany Joava Galanta, ktorý sa vyslovil proti reforme.

Očakáva sa, že Netanjahu v tejto atmosfére oznámi zastavenie reformy. Plánované pondelkové televízne vystúpenie však nateraz odložil.

Prečítajte si tiež:

Prejav odložil

Web i24 súčasne informoval, že Netanjahu údajne odložil prejav k národu, ktorý mal podľa medializovaných informácií predniesť v pondelok dopoludnia.

Dôvodom odkladu je podľa médií fakt, že Netanjahuov koaličný partner, minister národnej bezpečnosti Itamar Ben-Gvir zo strany Židovská sila (Ocma jehudit), hrozí odchodom z koalície, ak sa legislatívny proces schvaľovania reformy súdnictva zastaví.

Medzičasom parlamentný výbore pre ústavu, právo a spravodlivosť v pondelok dopoludnia schválil kontroverzný vládny zákon, ktorý výrazne politizuje výbor pre výber sudcov a dáva vládnej koalícii takmer úplnú kontrolu nad všetkými vymenúvaniami sudcov v Izraeli.

Návrh teraz ide na záverečné čítanie v pléne Knesetu, informoval spravodajský web Times of Israel (TOI).

Generálny štrajk sa dotkne aj sektoru zdravotníctva, avizoval Bar-David. „Obchodné centrá a továrne sa zatvoria," spresnil.

Odbory v Izraeli sa doteraz otvorene neangažovali v demonštráciách proti ďalekosiahlym návrhom vlády na zmeny v justičnom systéme.

V minulosti však mali štrajky Histadrutu - za mzdy alebo zlepšenie podmienok vo verejnom sektore - veľký vplyv na krajinu a jej hospodárstvo.

Prečítajte si tiež:

Lietadlá nevypravujú

Predseda odborového zväzu pracovníkov na letisku Bena Guriona v Tel Avive v pondelok oznámil okamžité zastavenie odletov lietadiel. Stalo sa tak len niekoľko minút po tom, ako šéf odborového zväzu Histadrut avizoval „historický" generálny štrajk v snahe zastaviť schvaľovanie kontroverznej vládnej reformy súdnictva.

Pinchas Idan, predseda odborov na letisku Bena Guriona, krátko po vyhlásení štajku oznámil, že odborárom nariadil okamžité zastavenie vybavovania odletov lietadiel.

TOI dodal, že odbory z radov zamestnancov tohto letiska sú prvé, ktoré pristúpili ku generálnemu štrajku.

Letisko Bena Guriona, známe aj pod svojím hebrejským akronymom Natbag, je najväčšie a najvyťaženejšie medzinárodné letisko v Izraeli. Je využívané aj pre vnútroštátne, ale aj charterové a nízkonákladové lety.

Na protest vyzývajú aj priaznivcov

Pravicové politické zoskupenia v Izraeli v pondelok vyzvali svojich priaznivcov, aby podvečer prišli pred sídlo parlamentu v Jeruzaleme a vyjadrili podporu vládou presadzovanej reforme súdnictva. Informoval o tom v pondelok spravodajský web i24.

Poslanec vládnej strany Náboženský sionizmus Simcha Rotman, ktorý je jedným z predkladateľov kontroverznej justičnej reformy, vyzval v pondelok svojich priaznivcov, aby vyšli do ulíc protestovať, keďže sa očakáva, že premiér Benjamin Netanjahu vyzve na zastavenie schvaľovania kontroverznej reformy.

„Voľby nebudú ukradnuté!" napísal Rotman na Twitteri. „Ľudia požadujú radikálnu revíziu justičného systému," dodal. „Nesmieme akceptovať situáciu, v ktorej existujú ľudia, ktorých hlas sa nepočíta," upozornil Rotman a vyzval svojich priaznivcov na protest.

Účasť na Rotmanom zvolávanom zhromaždení prisľúbila aj skupina krajne pravicových priaznivcov futbalového tímu Bejtar Jeruzalem, ktorá je známa pod menom La Familia, dodal TOI s tým, že aktivisti La Familie sú známi rasistickou rétorikou a vyvolávaním násilností.

Prečítajte si tiež:

Rozkol a chaos

Ku generálnemu štrajku, ktorým v pondelok na protest proti vládnemu návrhu súdnej reformy pohrozila Všeobecná federácia pracujúcich v zemi Izrael (Histadrut), sa medzičasom pridala aj Federácia miestnych samospráv. Informoval o tom spravodajský web Times of Israel (TOI).

„Rozkol medzi ľuďmi a obrovský chaos, v ktorom sa Izrael nachádza, dosiahol bod, z ktorého už takmer niet návratu," vyhlásil predseda federácie Chaim Bibas, ktorý je súčasne vysokopostaveným členom vládnej strany Jednota (Likud) premiéra Benjamina Netanjahua.

Bibas vyzval premiéra, aby okamžite zastavil legislatívne konanie a zrušil odvolanie ministra obrany Joava Galanta.

Miestni protestujú už niekoľko týždňov. Pozrite si zábery z protestov:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.