Nemecko straší jedovatý chrobák. Po premnožení ohrozuje aj škôlky či detské ihriská

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nemecko straší jedovatý chrobák. Májku fialovú pritom väčšinou nájdete v lese. Vo dvoch spolkových krajinách sa však premnožili, a to aj v blízkosti škôlok či detských ihrísk.

Pred troma rokmi ho v Nemecku vyhlásili za hmyz roka, dnes majú z neho strach. Májka fialová síce vyzerá na prvý pohľad neškodne, no má v sebe silný jed, ktorý v prípade ohrozenia neváha využiť.

Tento sekrét môže byť veľmi nebezpečný. Obsahuje toxín kantaridín, ktorý dráždi pokožku a môže viesť k tvorbe pľuzgierov. Pri priamom požití môže byť pre ľudí smrteľný.

Prečítajte si tiež:

​Keďže vyhubenie týchto chrobákov zákony v Hesensku a Severnom Porýní neumožňujú, tamojšie obyvateľstvo sa teraz snaží aspoň predísť kontaktu medzi hmyzom a deťmi.

Do školských zariadení preto úrady rozposlali výzvy, v ktorých upozorňujú na tento problém.

Paradoxne, spomínaný toxín v stredoveku považovali za akýsi druh afrodiziaka. Z prastarého sexuálneho stimulantu sa tak stala hrozba.

Ak prídete do kontaktu s jedom, lekári odporúčajú ranu schladiť. Pľuzgier potom nestŕhajte, lebo to môže viesť k ďalšej infekcii. Prekryte ho náplasťou a čakajte, kým sa zahojí.

Ľuďom tak zatiaľ neostáva nič iné, ako čakať. Májka fialová sa dožíva v priemere niečo okolo mesiaca. Či po tomto čase sama vymizne, nevie nikto odhadnúť.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Životné prostredie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.