Mali by ste si z telefónu vymazať TikTok? Facebook aj Google zbierajú ešte viac údajov, tvrdí odborník

Mali by ste si z telefónu vymazať TikTok? Facebook aj Google zbierajú ešte viac údajov, tvrdí odborník
Zdroj: Profimedia

TikTok sa v súčasnosti nachádza pod paľbou kritiky. Zbiera vraj obrovské množstvo dát, a to aj takých, ktoré vôbec nepotrebuje pre chod aplikácie. Predstavuje sociálna sieť hrozbu pre bežného používateľa zo Slovenska a mal by ju odstrániť zo svojho telefónu?

Existujú obavy, že aplikácia vlastnená Číňanmi odovzdáva naše údaje čínskej komunistickej strane.

Mnohé vládne inštitúcie vo svete vrátane slovenského parlamentu rázne zakročili. V Spojených štátoch sa dokonca skloňuje úplný zákaz populárnej siete.

Aj napriek tomu, že TikTok je v niektorých západných štátoch označovaný za hrozbu pre národnú bezpečnosť, stále existuje len málo dôkazov o tom, že by pre vás v porovnaní s inými aplikáciami predstavoval mimoriadnu osobnú hrozbu, naznačil odborník.

Pri otázke, či aplikáciu vymazať, musíte zvážiť, čo by sa mohlo stať, ak by čínska vláda skutočne získala vaše údaje z TikToku. V súčasnosti všetko nasvedčuje tomu, že k nim prístup nemá. Riziko, že sa tak raz stane, však nie je úplne vylúčené.

Odstrániť alebo ponechať

„Pre bežného dospelého používateľa, jednotlivca, považujem TikTok určite za bezpečný,“ uviedol pre TVNOVINY.sk špecialista na sociálne siete Tony Dúbravec.

Odborníka sme sa pýtali, či by si mal bežný Slovák vymazať TikTok na svojom súkromnom telefóne.

„Ak mu aplikácia prináša nejakú hodnotu - zábavu, edukáciu, inšpiráciu, tak nie,“ uviedol Dúbravec.

Tiež si nemyslí, že by bolo potrebné tak urobiť v prípade pracovného telefónu. Zvlášť opatrní by však podľa odborníka mali byť politici, novinári, aktivisti a rodičia malých detí, ktoré aplikáciu využívajú.

Prečítajte si tiež:

Obrovské množstvo dát

Aj slovenský odborník uznáva, že TikTok podľa svojich používateľských podmienok zbiera obrovské množstvo rôznych dát. „Nemyslím si však, že sa z tohto pohľadu nejako výrazne vymyká štandardu,“ dodal.

The Washington Post sa zameral na všetky dáta používateľov, ktoré čínska aplikácia monitoruje v Spojených štátoch. Ak existujú rozdiely v porovnaní s Európou, sú len minimálne, tvrdí Dúbravec.

Spomínaný americký denník uvádza, že napríklad Facebook či Google zbierajú o svojich používateľoch ešte väčšie množstvo dát. Tony Dúbravec podotýka, že to tak je najmä pre ich reklamné možnosti. Cez ich služby si navyše pozeráme na internete všeobecne viac obsahu.

Ide napríklad o údaje o presnej polohe, čo sú obzvlášť citlivé dáta, ktoré zhromažďuje Facebook aj Google. TikTok vie o meste alebo obci, no nepozná vašu presnú polohu. Podrobné údaje prestali zhromažďovať v roku 2020.

Prečítajte si tiež:

Dúbravec podotkol, že samotný zber dát nie je to, čo je nebezpečné. Riziko je spojené s tým, kto a ako s týmito dátami následne nakladá a ako sú zabezpečené.

Čínske zákony totiž skutočne umožňujú vláde pracovať s údajmi tamojších firiem. Naskytá sa otázka, načo by Číne boli údaje bežných Slovákov.

„Na úrovni jednotlivca asi na nič. Na úrovni veľkej masy ľudí už môže niekto na druhej strane sledovať a ovplyvňovať verejnú mienku, zasahovať do obsahu, ktorý je používateľom zobrazovaný, zasahovať do slobody prejavu cez obmedzenie dosahu pri citlivých témach,“ vysvetlil Dúbravec.

Neexistuje však dôkaz, ktorý by potvrdzoval, že čínska vláda s týmito údajmi pracuje. Naopak, TikTok aj Čína sa proti podobným tvrdeniam výrazne ohradzujú.

Zákaz v parlamente

Mnohé západné krajiny vrátane Slovenska však pristúpili k rôznym zákazom vo vládnych inštitúciách. Tony Dúbravec vysvetľuje, že ide skôr o preventívne opatrenia než reakciu na konkrétne udalosti.

„TikTok je potenciálnou geopolitickou hrozbou. Sledovanie alebo odpočúvanie politikov nie je vo svete nič nové a TikTok, na ktorý má vplyv čínska vláda, môže byť veľmi účinným nástrojom, ako preniknúť do vnútropolitických záležitostí, k citlivým dokumentom alebo do súkromia verejných činiteľov. Netvrdím však, že sa to deje,“ uviedol odborník.

Všetky sociálne siete čelia rovnakým problémom, čo sa týka kontroly obsahu či ochrany dát používateľov.

„To riziko je tu spojené naozaj hlavne s napojením na čínsku vládu, keďže TikTok je stále súkromná spoločnosť, kým napríklad Meta je obchodovaná na burze,“ podotkol Dúbravec.

Prečítajte si tiež:

Údajný agent Číny

TikTok vlastní spoločnosť ByteDance so sídlom v Pekingu.

V Číne vláda internet cenzuruje a online aktivitu ľudí kontroluje. Veľkú moc majú aj nad fungovaním internetových spoločností. Niektoré médiá tiež uvádzajú, že Peking vlastní časť podielu v spoločnosti ByteDance.

„TikTok nikdy s čínskou vládou nezdieľal žiadne údaje a ani nedostal takúto požiadavku. Takejto požiadavke by ani nevyhovel, aj keby bola niekedy vznesená,“ povedal generálny riaditeľ Šou C' Čche americkým zákonodarcom počas verejného vypočúvania, ktoré trvalo zhruba päť hodín.

Materskú spoločnosť TikToku ByteDance nevlastní a ani nekontroluje žiadny vládny alebo štátny subjekt, pokračoval.

„Dovoľte mi povedať to jednoznačne: ByteDance nie je agentom Číny ani žiadnej inej krajiny,“ vyhlásil Šou C' Čche.

Pravdou však je, že materská spoločnosť TikToku je podľa čínskych zákonov nútená vyhovieť požiadavkám na údaje používateľov a nie je jasné, ako by spoločnosť Byte Dance dokázala odolať v prípade, že by požiadavky prišli.

V reakcii na vypočutie CEO TikToku v americkom Kongrese Čína dôrazne odmietla obvinenia, že núti súkromné spoločnosti k odovzdávaniu údajov zo zahraničia. Spojené štáty vyzvala, aby rešpektovali zásady trhovej ekonomiky a hospodárskej súťaže.

Zdroj: Profimedia

Podlomená dôvera

Americkú časť spoločnosti TikTok prichytili pri niektorých činnostiach, ktoré len sotva vzbudzujú dôveru. TikTok sa tak stal politickým terčom.

Špehovali novinárov a umožnili prístup zamestnancom so sídlom v Číne k neverejným informáciám o amerických používateľoch. Dnes tvrdia, že je všetko prísne kontrolované a zamestnancov, ktorí sledovali novinárov, vyhodili.

Kroky proti populárnej platforme nerobia len za veľkou mlákou. Aplikácia bude blokovaná v celej infraštruktúre Kancelárie Národnej rady Slovenska.

TikTok zakázali používať na služobných zariadeniach Európska komisia, Európsky parlament i Rada EÚ. Rovnaký krok urobili napríklad aj vlády v Holandsku, Británii, Francúzsku či na Novom Zélande.

Podobný zákaz plánuje aj Holandsko a vo Švédsku zakázali ozbrojeným silám používať TikTok na služobných telefónoch. BBC svojim zamestnancom odporučila, aby si aplikáciu vymazali.

TikTok je mimoriadne populárny a na svete má viac ako miliardu používateľov. Prevažne ide o mladých ľudí, ktorí o aplikáciu nechcú prísť. 

Zákazom TikToku sme sa venovali v Televíznych novinách začiatkom marca. Pozrite si reportáž:

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

K téme Internet

Dôležité udalosti