V okolí Dubrovníka vybuchovali staré míny, môže za to požiar

Ilustračné foto: Požiar pri Splite (17. júl 2017).
Ilustračné foto: Požiar pri Splite (17. júl 2017). Zdroj: Profimedia

Dokopy vyvolal až 34 explózií.

Lesný požiar, ktorý sa rozšíril na juh Chorvátska zo susednej Čiernej Hory, vyvolal v noci nadnes 34 explózií, pravdepodobne mín, ktoré tam zostali po vojne v balkánskom regióne v 90. rokoch minulého storočia. Informovali o tom dnes predstavitelia chorvátskych záchranných služieb.

Oblasť v blízkosti mesta Dubrovník obohnaného hradbami, na pobreží Jadranského mora, bola predným bojovým pásmom počas konfliktu, ktorý vypukol, keď Chorvátsko v roku 1991 vyhlásilo nezávislosť od Juhoslávie. Juhoslovanská armáda bombardovala Dubrovník, zapísaný do zoznamu Svetového dedičstva UNESCO.

Hasič Mario Magud informoval, že explózie zaznamenali medzi polnocou a nedeľňajším ránom. Magud dodal, že je ťažké dostať sa do oblasti lesného požiaru a že táto oblasť bola pokladaná za odmínovanú.

Chorvátsko aj Čierna Hora bojujú s lesnými požiarmi na pobreží Jadranského mora v období extrémne vysokých teplôt a veľkého sucha, a to na vrchole turistickej sezóny. Počas požiarov zhoreli už stovky hektárov borovicového lesa a krovinového porastu.

ZÁHREB/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Dubrovník

Dôležité udalosti