Na pokraji rozvodu v sebe našli silu zachrániť vzťah. V ich príbehu sa nájdu mnohé rodiny

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Vzťahy sú téma, ktorú riešia psychológovia a psychoterapeuti na svojich sedeniach najčastejšie. Riešime ich aj my medzi sebou. Veková kategória, pohlavie, dĺžka či charakter vzťahu pritom nehrajú rolu.

O lásku a dobré vzťahy sa treba starať a nebrať ich ako samozrejmosť a už vôbec nie, keď ide o dlhoročné manželstvo. Dvaja ľudia fungujúci spolu roky si odrazu dokážu prestať rozumieť a každý akoby hovoril inou, nezrozumiteľnou rečou. Odborníci ale vravia, že aj dlhodobo naštrbený vzťah sa dokáže naštartovať.

Pár z Prahy, ktorému sa to podarilo, nám ochotne vyrozprával svoj príbeh. Ako hovoria, kríza v ich vzťahu prerástla až do takého stavu, že sa cítili byť „mentálne rozvedení“.

Prečítajte si tiež:

​Poznajú sa 30 rokov, vychováva synov a kvetinárstvo, ktoré spolu prevádzkujú, ich celkom zamestnali a ani si nevšimli, ako sa každodennými povinnosťami od seba viac a viac vzďaľujú. Ich manželstvo prešlo nedávno riadnym zemetrasením. Vysvetlili, že až pandémia im ukázala, aké zlé to medzi nimi bolo.

Libor a Lenka Žitní sa hádali kvôli malichernostiam, nakoniec sa z nich stali susedia. Vzájomná nevraživosť bola až taká veľká, že sa míňali na chodníku bez pozdravenia.

Keď došlo ku konfliktu, ako malé deti sa predháňali, kto je lepší rodič. Takéto správanie sa zrkadlilo aj v ich synoch, ktorí mali tiež tendenciu „riešiť“ spory hádkou.

Cieľom je dokázať si navzájom pomôcť

Manželia si až s odstupom času uvedomili, že hlavným zdrojom krízy bola v komunikácii. Mali sa problém jeden druhému zdôveriť s tým, čo ich trápi a „nechávali to v sebe vyhniť.

Stresujúce obdobie ťažšie niesla Lenka, u ktorej to vyústilo až do vážnych zdravotných ťažkostí. Potom naďabila na videá mentálnych koučov, ktorí popisovali príčiny presne takých problémov, akými si prechádzala. 

Hovorili o tom, ako kopírujeme zlé vzorce správania našich rodičov a potom si ich prenášame do vzťahov. Manželia Žitní aj na základe tohto impulsu dali vzťahu šancu a vydiskutovali si, prečo vlastne ich spolužitie nefungovalo a čo môžu robiť lepšie.

Psychológovia hovoria, že v takejto situácii ide o to, aby si partneri dokázali navzájom pomôcť. Opätovné „nakopnutie“ vzťahu dokáže v páre prebudiť novú chuť do života a nájsť zdanlivo stratenú silu.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Reflex

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.