Rastliny v stresových situáciách vydávajú zvuky. Vedci ukázali, ako znie zemiak

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Nie je ich počuť, ale predsa rozprávajú. Podľa vedcov z Univerzity v Tel Avive rastliny dokážu vydávať zvuky. Ich frekvencia je však taká vysoká, že ich možno zaregistrovať len pomocou špeciálnych prístrojov.

Šesťročný výskum a na jeho konci neuveriteľné zistenie. Rastliny údajne vedia prehovoriť. Musia byť však vystavené stresovej situácii.

„Väčšinou sme použili dva druhy stresu. Buď sme rastliny nepolievali, alebo sme ich strihali nožnicami. V oboch prípadoch vydávali zvuky. Ak im chýbala napríklad voda, zvuky sme registrovali do dvoch dní,“ hovorí biológ Lilach Hadany.

Prečítajte si tiež:

​Na svoj experiment použili špeciálne mikrofóny a počítačový program potrebný na úpravu zvukov. Zamerali sa hlavne na rajčiaky a tabak. Podobné výsledky získali ale aj pri pokusoch s obilím, hroznom, či kaktusmi.

„Teraz monitorujeme zvuky, ktoré vydávajú zemiaky. Je to ultrazvuk, takže ľudské ucho to nepočuje. My ale tým zvukom zmeníme frekvenciu a vtedy je to počuť,“ priblížil ďalší člen vedeckého tímu Yehuda Anikster.

Rastliny dokážu komunikovať s hmyzom

V prírode sa ale nič nedeje len tak. To, že zvuk nedokáže zaregistrovať ľudské ucho ešte neznamená, že ho nepočuje nikto.

„Sú zvieratá, ktoré to môžu počuť. Napríklad niektoré druhy hmyzu ako mole, alebo aj cicavce ako netopiere. Stále však s istotou nevieme povedať, prečo vôbec tie zvuky vydávajú,“ vysvetlil Hadany.

Vedci zároveň vytvorili špeciálny počítačový program. Podľa neho dokážu rozlíšiť, či zaznamenaný zvuk vydáva rastlina preto, lebo ju nepolievajú, alebo preto, že z nej niekto odrezáva časti.

Prečítajte si tiež:

​Stále však ostáva veľa nezodpovedaných otázok. Rastliny môžu dávať zvukmi o sebe vedieť buď preto, aby odplašili predátorov, alebo preto, aby naopak prilákali opeľovačov.

„Zoberme ako príklad samičku mole, ktorá hľadá miesto, kde by nakládla vajíčka. Môže si vybrať zemiak. Lenže niektoré zemiaky vydávajú zvuky, iné nie. Pre ktoré sa rozhodne a prečo? Na toto hľadáme odpoveď v tejto chvíli,“ doplnil biológ.

Viac sa dozviete v priloženej reportáži vyššie.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.