VIDEO: Meteorológovia potvrdili, že Moravou sa prehnalo tornádo

V Česku zrejme zaznamenali tornádo.
V Česku zrejme zaznamenali tornádo. Zdroj: Czech Thunderstorm Research Association

Českými mestom Letovice na Morave sa v piatok (23. 3.) prehnalo tornádo. Poukázali na to „lovci búrok“ zo skupiny Czech Thunderstorm Research Association, ktorí zverejnili video na sociálnej sieti.

Predseda skupiny Robin Duspara pre portál Novinky.cz povedal, že sa podarilo preukázať kontakt vzdušného víru so zemou v obciach Nýrov a Lehota pri meste Letovice. Na základe zistených škôd podľa neho išlo o veľmi mierne tornádo intenzity F0.

„Pozorovaný a z niekoľkých miest zdokumentovaný bol nízky rotujúci oblačný lievik, ktorý sa nazýva trombou. Tornádo sa z tromby stáva vo chvíli, keď začne pôsobiť škody na zemskom povrchu, čo sa nám za spolupráce s miestnymi podarilo dokázať,“ poznamenal Duspara.

Český hydrometeorologický ústav bol spočiatku vo vyjadreniach opatrní. Neskôr potvrdili, že úkaz, ktorý sa prehnal krajinou, bolo naozaj tornádo.

Tornádo v lete 2021 zabilo piatich ľudí

Južnú Moravu zasiahlo ničivé tornádo v lete 2021. Vyžiadalo si vtedy päť obetí a zničených niekoľko obcí. Mestá si následne začali budovať systém ochrany a výstrah, aby ich ďalšia prírodná katastrofa nezastihla nepripravených.

Prečítajte si tiež:

Prevencia proti dôsledkom extrémneho počasia sa na južnej Morave prejavila aj pri stavbe nových domov či opravách tých starých. „Niekto pri stavaní stien dokonca dáva dva rady ytongových tehál vedľa seba. Častejšie sú betónové stropy,“ opísal situáciu obyvateľ Mikulčíc na Hodonínsku. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Prírodná katastrofa

Dôležité udalosti