Nakrúcali sme v meste, ktoré zažilo najväčšie zverstvá vojny. Heger sľúbil v Buči úzku spoluprácu s Ukrajinou

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Náš štáb nakrúcal v ukrajinskom meste Buča, kde sa odohrali najväčšie zverstvá vojny. Na mieste bola aj slovenská delegácia. S prezidentom Zelenským sa dohodli, že Ukrajina by sa mohla podieľať na výrobe munície v slovenských fabrikách.

Napriek tomu, že sa Ukrajinci snažia opraviť svoje obydlia čo najskôr, Jablonská ulica v meste Buča aj po roku pripomína ohavnosti vojny. Na mieste sú stále rozstrieľané brány a obhorené domy.

Zábery z týchto ulíc obleteli celý svet. Mesto Buča ukázalo pravú tvár ruského agresora. Na cestách pri rodinných domoch ležali mŕtve telá civilistov.

Prezident Volodymyr Zelenskyj pozval do Buče delegácie zo štyroch štátov.

„Svet sa zmenil po tom, čo videl ruské zverstvá v Buči. Svet otvoril oči. Ďakujem všetkým krajinám, ktoré nás podporujú. Ruské zlo na tejto pôde bude zničené,“ vyhlásil ukrajinský líder.

Prečítajte si tiež:

Politici rokovali o dezinformáciách, obnove krajiny aj o vývoze pšenice. Ukrajinské obilie chýba v Afrike a zároveň spôsobuje problémy slovenským poľnohospodárom.

Naše sýpky sú plné a novú úrodu nie je kde uskladniť. S vytvorením takzvaných zelených koridorov do Afriky súhlasí aj ukrajinská strana. Hlavnou témou lídrov bola darovaná technika zo Slovenska.

„Pán prezident nám veľmi poďakoval za pomoc práve so stíhačkami. Hovoril, že už dnes zachraňujú život mnohých civilistov,“ dodal premiér Eduard Heger.

Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že diskutovali o dodávkach munície, ktoré sa vyrába na Slovensku.

Prečítajte si tiež:

„Bavili sme sa o typoch munície a časových horizontoch. Bavili sme sa tiež o tom, že by sme mohli spoločne ako „joint venture“ vytvoriť nový závod na Slovensku na výrobu munície aj s Ukrajinou,“ priblížil Naď.

Premiér v poslednom čase mení rétoriku a čoraz častejšie hovorí o obnove povojnovej Ukrajiny. Podieľať by sa na tom mohlo aj Slovensko.

Náš redaktor Martin Prôčka sa rozprával aj s obyvateľmi Buče, ktorí nám porozprávali, ako prežívali hrôzy v ich meste.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.