Začal sa megaproces s takmer 500 obvinenými zo zorganizovania puču v Turecku

Tureckí obvinení zo zorganizovania prevratu idú na súd.
Zdroj: TASR/AP

Hlavným obvineným je duchovný Gülen žijúci v USA.

V Turecku sa dnes začal súdny proces so 486 podozrivými vrátane mnohých generálov a pilotov stíhačiek F-16, ktorých obviňujú v prípade vlaňajšieho neúspešného pokusu o prevrat.

Hlavným obžalovaným, ktorého vláda viní zo zosnovania prevratu, je duchovný Fethullah Gülen žijúci v USA. Súdiť ho budú v neprítomnosti.

Bývalý veliteľ tureckých vzdušných síl Akin Oztürk a ďalší obžalovaní z leteckej základne Akinci neďaleko Ankary sú obvinení z riadenia prevratu a bombardovania kľúčových vládnych budov vrátane parlamentu. Na základni zadržiavali v deň puču niekoľko hodín aj náčelníka generálneho štábu tureckej armády generála Hulusiho Akara a ďalších veliteľov.

Mnohí z obžalovaných čelia doživotným trestom za protištátne zločiny, pripomína agentúra AP. Pred budovou súdu sa zhromaždili demonštranti skandujúci heslá proti obžalovaným, ktorých priviedli na súd za prísnych bezpečnostných podmienok.

Po pokuse o prevrat z 15. júla 2016 v Turecku zadržali okolo 50-tisíc ľudí a prepustili alebo suspendovali viac než 150.000 príslušníkov armády a zamestnancov štátneho i súkromného sektora. Na rozsiahly zákrok reagovali s obavami skupiny pre ľudské práva i viaceré západné vlády. Turecké vedenie však tvrdí, že vzhľadom na závažnosť hrozieb, ktorým je krajina vystavená, sú tieto "čistky" oprávnené.

ANKARA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Turecko

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.