Atentátnici z Paríža a Bruselu útoky pripravili väčšinou za vlastné peniaze

Teroristický útok v Paríži
Teroristický útok v Paríži Zdroj: TASR/AP

Podľa belgickej správy je ťažké získať jasnú predstavu o financovaní teroristických útokov, pretože ich autori sa snažili platiť v hotovosti.

Atentátnici z Paríža v novembri 2015 a aj autori bombových útokov z Bruselu v marci 2016 si väčšinou sami zafinancovali prípravu týchto atentátov. Vyplýva to z výročnej správy belgického Útvaru pre spracovanie finančných informácií (CTIF-CFI).

Autonómny úrad, ktorý spadá pod kontrolu ministerstva spravodlivosti a ministerstva financií, bol zriadený v roku 1993 a je zodpovedný za monitorovanie podozrivých finančných schém a prevodov súvisiacich s praním špinavých peňazí a financovaním terorizmu.

CTIF-CFI upozornil, že z analýz financovania bombových útokov v Paríži (13.11.2015) a Bruseli (22.3.2016) vyplynulo, že ak aj Islamský štát/Dáiš poskytol atentátnikom nejakú finančnú podporu, títo väčšinou konali "finančne autonómne". Externé financovanie teroristických útokov bolo zrejme iba okrajové.

Významná časť finančných zdrojov prešla cez bankové účty osôb, ktoré boli zapojené do teroristických útokov - boli to ich mzdy, dávky v nezamestnanosti a ďalšie sociálne dávky.

Úrady tiež zachytili občasné vklady v hotovosti na ich účty, ktoré majú pravdepodobne súvislosť s príjmami z nezákonnej činnosti, ako je predaj drog a krádeže, kvôli ktorej polícia a súdy už viacerých z atentátnikov poznali.

Analýza CTIF zdôraznila, že je ťažké získať jasnú predstavu o financovaní teroristických útokov, pretože ich autori sa snažili platiť v hotovosti a využívali tiež platobné systémy ako PayPal a predplatené platobné karty, ktoré na rozdiel od bežných kreditných kariet nie sú kontrolované.


BRUSEL/TASR
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Bataclan

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia. (TASR)

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice. (TASR)

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.