Dvoch Čechov odsúdili v Turecku za terorizmus. Dostali šesť rokov

Súd v Turecku odsúdil dvoch Čechov.
Zdroj: TV NOVA

Odsúdení od začiatku tvrdia, že nie sú teroristi, ale aktivisti.

Súd v Turecku uložil Miroslavovi Farkasovi a Markéte Všelichovej trest odňatia slobody na šesť rokov a tri mesiace. Mladých Čechov zadržali turecké bezpečnostné zložky na iracko-tureckom prechode vlani 13. novembra. Dvojica bola obvinená z napomáhania kurdským milíciám YPG, ktoré Ankara považuje za teroristov, informuje tn.cz.

O ich oslobodenie sa neúspešne pokúšalo i české ministerstvo zahraničia vrátane šéfa rezortu Lubomíra Zaorálka, ktorý je z výsledku sklamaný. "Dnešný rozsudok tureckého súdu je pre mňa sklamaním. Teraz je potrebné urobiť maximum, aby bola vec riadne preskúmaná odvolacím súdom," okomentoval rozsudok český minister zahraničia Lubomír Zaorálek.

Česi obvinenia od začiatku popierajú, podľa tureckého portálu Milliyet u nich však policajti pri prehliadke objavili okrem iného časti odstrelovačských pušiek. Priťažuje im tiež to, že na internete vystupovali pod falošnými menami Serxweb Botan a Zelena Botan.

Turci tiež za dôkaz členstva v kurdských milíciách považujú to, že obaja Česi mali na sociálnych sieťach i na pamäťových kartách v telefónoch fotky, na ktorých pózujú so zbraňami a v uniformách milícií. Údajne mali spievať hymnu vychvaľujúcu kurdské jednotky YPG.

Podľa Turkov o vine Čechov svedčí aj to, že cez Turecko cestovali tiež do Iraku. Odsúdení od začiatku tvrdia, že nie sú teroristi, ale aktivisti.

ANKARA/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme česi

Dôležité udalosti