Chcel pomstiť príbuzného, kúpil kyselinu a vyrazil. Život zničil nevinnému mužovi

Andreas hovorí o šťastí.
Zdroj: TV NOVINY

Napriek ťažkému hendikepu sa považuje za šťastlivca, síce s problémami, no napriek všetkému stále vidí.

Každé ráno, keď Andreas Christopheros (32) vstane, potrebuje pol hodinu, aby nadobudol dostatočný zrak a mohol začať svoj deň. Napriek ťažkému hendikepu sa považuje za šťastlivca, síce s problémami, no napriek všetkému stále vidí.

Každý deň si spomína na útok kyselinou, ktorý mu navždy zohavil tvár a poškodil zrak. Stalo sa to v roku 2014 v dome, kde stále so svojou ženou a štvorročným synom býva.

„Bolo to obyčajné zaklopanie na dvere. Myslel som si, že je to iba ďalší kuriér, ktorý priniesol balík pred Vianocami," spomína Andreas.

Keď otvoril dvere, jeho život sa navždy zmenil. Neznámy muž mu do tváre vyšplechol kyselinu sírovú. Povedal mu iba: „Toto je pre teba kamoš!"

Andreas po útoku strávil týždne v nemocnici pod drobnohľadom lekárov. Panovali obavy, že by do ranenej tváre mohol dostať infekciu, čo by viedlo k smrti. Až 90 percent jeho tváre bolo rozleptané, lekári museli použiť kusy kože z iných častí jeho tela, aby mu opäť zrekonštruovali vizáž.


Prišiel o viečka a z obyčajného spánku sa pre neho stala nočná mora, nehovoriac o strašnej bolesti a pálení tváre, ktoré musel vydržať.

Útočník David Phillips v ten deň šoférovaj takmer 500 kilometrov, aby sa pomstil údajnému útočníkovi, ktorý mal sexuálne napadnúť člena jeho rodiny. Dielo pomsty sa však zvrhlo, keď si David pomýlil dom a zničil život nevinnému človeku. Za tento skutok ho odsúdili na doživotie, nakoniec mu ale trest znížili na 16 rokov s možnosťou odvolania po ôsmich rokoch.

Andreas sa teraz aj s ďalšími obeťami kyselinových útokov snaží o sprísnenie trestov za tento zločin a chce presvedčiť vládu, aby viac kontrolovala predaj žieravín. Británia s týmto problémom dlhodobo bojuje a v roku 2016 sa počet útokov oproti roku 2015 takmer zdvojnásobil. Smutná štatistika je jasná - 431 k 261. Rok 2017 bude pravdepodobne ešte horší, za poslených 12 mesiacov sa iba v Londýne odohralo 446 kyselinových útokov.

LONDÝN/REUTERS, ROCK

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kyselina

Dôležité udalosti