Taliban zakázal Afgankám pracovať v misii OSN

Taliban zakázal Afgankám pracovať v misii OSN
Bojovníci Talibanu oslavujú rok od dobytia Kábulu pred americkým veľvyslanectvom Zdroj: Profimedia

Fundamentalistické vládne hnutie Taliban vydalo nariadenie zakazujúce afganským ženám zamestnaným v OSN pracovať na celom území Afganistanu. V utorok to uviedol hovorca generálneho tajomníka OSN Stéphane Dujarric. Informuje agentúra AFP.

Dujarric v mene šéfa OSN Antónia Guterresa vyhlásil, že "akýkoľvek takýto zákaz by bol neprijateľný" a nepredstaviteľný. Ako priblížil, OSN zatiaľ od Talibanu nedostala písomné vyrozumenie, avšak zástupcovia OSN sa budú snažiť o objasnenie situácie počas stretnutia s Talibanom, ktoré je naplánované na stredu v Kábule.

„Ide o najnovší prípad znepokojivého trendu, ktorý podkopáva schopnosť humanitárnych organizácií dostať sa k tým, ktorí to najviac potrebujú,“ konštatoval Dujarric.

Prečítajte si tiež:

Misia OSN v Afganistane (UNAMA) už skôr počas utorka uviedla, že zamestnankyne OSN dostali zákaz pracovať vo východoafganskej provincii Nangarhár.

AFP pripomína, že OSN mala dosiaľ výnimku z decembrového nariadenia Talibanu, podľa ktorého dostali ženy zákaz pracovať vo všetkých zahraničných i domácich mimovládnych organizáciách v Afganistane. Viaceré z týchto organizácií následne na protest úplne pozastavili svoju činnosť v krajine. Po dňoch debát došlo k dohode, podľa ktorej tento zákaz neplatil pre ženy pracujúce vo sfére zdravotníckej pomoci.

Taliban od prevzatia moci v auguste 2021 zaviedol pre afganské ženy viacero prísnych zákazov. Nemôžu zastávať verejné funkcie, navštevovať stredné a vysoké školy či chodiť do parkov. Taktiež im nariadili, aby sa na verejnosti zahaľovali celotelovým závojom, najlepšie burkou.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 15. 8. 2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.