Zahraničné

Ako otvoriť fľašu vína bez vývrtky?

Bez názvu.jpg

Vedec vysvetľuje, ako je to možné.

Poznáte to, chystáte sa vychutnať si fľašu dobrého vína, no keď ju idete otvoriť, zmrzne vám úsmev na tvári. Nemáte totiž vývrtku! Nevadí, existujú rokmi overené „intrákové" praktiky, ako na to.

Medzi najklasickejšie patrí použitie kľúčov, varechy alebo prsta. Všetky tieto spôsoby však majú jednu nevýhodu. Korková zátka vždy skončí vo víne.

Francúzsky vinár na YouTube v januári ukázal, ako sa vínová fľaša dá otvoriť bez „otvaráku" a zátka pri tom vyjde von.

Metódu sa rozhodli overiť aj pracovníci vedeckého oddelenia amerického združenia rozhlasových staníc National Public Radio. Test robili s viacerými druhmi topánok. Francúzskemu vinárovi to síce išlo oveľa jednoduchšie, no ani Američania nezostali smädní.

Portál Huffington Post sa pokúsil tento spôsob otvárania vysvetliť vedecky. Jav ozrejmil Ainissa Ramirez - vedec, ktorý v minulosti pôsobil na fakulte inžinierstva Yale University.

„Je to skvelý pokus. Tekutina, v tomto prípade víno, v ňom tlačí na korkovú zátku. Aj napriek tomu, že je to tekutina, všetky jej molekuly sa hýbu spoločne rovnakým smerom. Tieto atómy spoločne vytlačia korok von. Pracujú spoločne ako také minikladivá," vysvetlil Ramirez.

Poznáte originálnejší spôsob, ako otvoriť fľašu vína alebo piva bez „otvaráku"? Pošlite nám video na [email protected].

NEW YORK/TVNOVINY.sk, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.