Poľský prezident vyhlásil, že je ochotný Ukrajine darovať všetky poľské migy

Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij.
Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij. Zdroj: TASR/AP Photo/Czarek Sokolowski

Poľský prezident Andrzej Duda v stredu oznámil, že Poľsko dodá Kyjevu dovedna 14 stíhačiek MiG-29. Varšava doručila na Ukrajinu už štyri stíhačky tohto typu a štyri ďalšie sú v procese odovzdávania. Ďalších šesť sa momentálne pripravuje a podľa slov Dudu by mohli dodané už v blízkej dobe.

Poľský prezident to uviedol na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským vo Varšave, informuje denník The Guardian.

Duda podľa agentúry AFP ďalej poznamenal, že ak to bude potrebné, Poľsko bude ochotné v budúcnosti poskytnúť ukrajinským silám aj celú svoju flotilu 28 stíhačiek MiG-29, ktorú vlastní.

Duda tiež zdôraznil, že Poľsko podporuje plné členstvo Ukrajiny v Severoatlantickej aliancii. Dodal, že na júlovom summite NATO vo Vilniuse chce presadzovať získanie ďalších bezpečnostných záruk pre Kyjev, ktoré posilnia vojenský potenciál Ukrajiny.

Prečítajte si tiež:

Zelenskyj sa má v priebehu stredy stretnúť aj s poľským premiérom Mateuszom Morawieckim, s ktorým má podpísať viaceré bilaterálne dohody. Predmetom rokovaní má byť vývoj bojov na frontovej línii, medzinárodná podpora Ukrajiny a ekonomická spolupráca.

V podvečer sa Zelenskyj spoločne s Dudom stretnú na Kráľovskom hrade vo Varšave s ukrajinskými utečencami, ktorí našli útočisko v Poľsku.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.