Hororový let v Afrike: Pilot, pod ktorého sedadlom sa usalašil jedovatý had, vyriešil situáciu ukážkovo

Hororový let v Afrike: Pilot, pod ktorého sedadlom sa usalašil jedovatý had, vyriešil situáciu ukážkovo
Had v lietadle. Zdroj: Facebook/ Brian Emmenis

Je to presne jedna z tých vecí, ktoré ako pilot nechcete zažiť. Juhoafričana Rudolfa Erasmusa v kokpite prekvapil nečakaný čierny pasažier, píše portál magazínu Newsweek.

Počas pondelkového letu z Worcesteru do Mbombley zrazu pocítil pod tričkom niečo studené. Najskôr si myslel, že ide o vodu, ktorá vytiekla z fľaše, no keď sa pozrel dole, zbadal hlavu žltého hada, ktorého okamžite spoznal. Išlo o kobru kapskú, jedného z najjedovatejších hadov v JAR.

Malé lietadlo Beechcraft Baron 58 sa v tej chvíli nachádzalo v 3-kilometrovej výške a okrem pilota viezlo aj štyroch pasažierov.

„Usalašil sa priamo pod mojím sedadlom. Niekoľko minút som o tom nehovoril, pretože som nechcel vyvolať paniku. Potom som ich informoval, že má pod sebou v kokpite hada a musím čo najskôr pristáť,“ uviedol Erasmus.

Cestujúci našťastie zostali pokojní. Pilot kontaktoval príslušné autority, ktoré ho naviedli na najbližšie letisko v meste Welkom, kde mohol pristáť.

Od zistenia, že má v kokpite hada až po pristátie uplynulo približne 15 minút. Kobra bola podľa Erasmových slov celý čas pokojná.

Pasažieri vystúpili a pilot sa snažil prísť na to, ako hada bezpečne dostane preč z lietadla.

„Stál som na krídle lietadla a sedadlo som sa snažil posunúť čo najviac dopredu, aby som videl, kde presne sa had nachádza. Bol to celkom veľký jedinec,“ opisuje pilot.

Potom sa však nepozvaný hosť premiestnil a Erasmus ho stratil z dohľadu. Musel tak počkať na odborníka. Ani tomu sa však nedarilo hada v útrobách lietadla nájsť. Museli to odložiť na druhý deň.

Ráno pokračovali, lenže hada nedokázali nájsť ani po rozobratí interiéru lietadla. Usúdili tak, že sa zrejme v noci odplazil.

Kobra kapská (Naja nivea). Zdroj: shutterstock.com/CraigCampbell

​Aj keď už ho nevideli, odborník predsa len dostal šancu identifikovať, o aký druh presne išlo. Na fotografii, ktorá vznikla krátko pred odletom, si totiž všimli, že pri kolese ležal žltý had s dĺžkou približne poldruha metra. Lovec hadov Steve Maignan potvrdil, že ide o kobru kapskú.

„Ich jed obsahuje neurotoxíny, ktoré ochromia nervový systém. Bez podania protijedu sa to končí smrťou,“ uviedol Maignan s tým, že v súčasnosti by bolo uhryznutie takýmto hadom o to nebezpečnejšie, že celá krajina trpí nedostatkom protijedu.

Letecké nešťastie v Nepále si vyžiadalo 72 obetí. Viac sa dozviete z archívnej reportáže v priloženom videu:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.