Zahraničné

Babiš dostane to, čo chcel

Andrej Babiš
Zdroj: TV Markíza

Vyplýva to zo záverov prvých rokovaní medzi víťaznou ČSSD a miliardárovým hnutím ANO.

  Český miliardár slovenského pôvodu Andrej Babiš by mal zastávať v novej vláde post ministra financií. Vyplýva to zo záverov úvodných rokovaní o zostavení kabinetu medzi zástupcami víťaznej Českej strany sociálne demokratickej (ČSSD) a Babišovho hnutia ANO. ČSSD by mala obsadiť post šéfa parlamentu ako aj premiéra. Babiš síce nepotvrdil, že on osobne zasadne na čelo rezortu financií, o tejto možnosti však hovoril už pred voľbami. "Ja si myslím, že na tento rezort môžem ísť," cituje ho spravodajský portál iDNES.cz. Zároveň nevylúčil, že sa bude uchádzať aj o kreslo vicepremiéra.

Český prezident Miloš Zeman ešte vo štvrtok poveril šéfa ČSSD Bohuslava Sobotku zostavením vlády. Potvrdil to vo štvrtok samotný Sobotka, pričom vyjadril vieru, že Česko bude mať novú vládu do konca tohto roka. Partnermi pre ČSSD sú ľudovci z KDÚ-ČSL a hnutie ANO, pričom dokopy by mali mať 111 hlasov v 200-člennej snemovni. Sobotka chce, aby jeho vláda bola vymenovaná do Vianoc, no navrhuje, aby sa pred parlamentným hlasovaním o dôvere konalo vnútrostranícke referendum. 

ČSSD podľa očakávaní vyhrala októbrové české predčasné voľby, no iba so ziskom 20,5 percenta. Strana ANO miliardára Andreja Babiša skončila druhá s takmer 19 percentami a komunisti tretí s 15 percentami. Donedávna vládne strany získali menej ako ČSSD dokopy - kým TOP 09 sa dostalo 12-percentnej podpory, ODS podporilo ani nie 8 percent

PRAHA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti