Fínska premiérka Marinová podala demisiu

Fínska premiérka Marinová podala demisiu
Líderka Sociálno-demokratickej strany (SDP) a fínska premiérka Sanna Marinová (vpravo) odovzdala abdikáciu svojho vládneho kabinetu do rúk fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöu. Zdroj: TASR/Markku Ulander/Lehtikuva via AP

Fínska premiérka Sanna Marinová po prehre v nedeľných parlamentných voľbách vo štvrtok podala demisiu. TASR prevzala správu z tlačovej agentúry DPA.

Prezident Sauli Niinistö demisiu Marinovej prijal, oznámil jeho úrad vo štvrtok. Sociálna demokratka Marinová (37) však zostane vo funkcii premiérky až do vymenovania svojho nástupcu.

Premiérkou bola od konca roka 2019, pričom jej stredoľavú koalíciu tvorilo až päť strán.

Prečítajte si tiež:

V nedeľných parlamentných voľbách jej Sociálnodemokratická strana Fínska (SDP) skončila až na treťom mieste. Prvá bola stredopravá Národná koaličná strana (KOK) a druhá krajne pravicová Strana Fínov (PS). To znamená, že zrejme čoskoro nastane zmena vlády v Helsinkách.

Konzervatívny víťaz volieb Petteri Orpo chce po veľkonočných sviatkoch rokovať so všetkými stranami o vytvorení novej koaličnej vlády.

Marinová v stredu oznámila, že na straníckom zjazde v septembri odíde z postu líderky Sociálnodemokratickej strany Fínska (SDP). V politike chce pokračovať ako bežná členka parlamentu.

Fínska premiérka oznámila demisiu iba dva dni po vstupe svojej krajiny do NATO. Viac v reportáži:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Politika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.