WHO hlási vôbec prvé úmrtie človeka spôsobené vtáčou chrípkou

WHO hlási vôbec prvé úmrtie človeka spôsobené vtáčou chrípkou
Ilustračná snímka. Zdroj: Shutterstock.com/Graeme Kennedy

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v utorok oznámila prvé úmrtie človeka na vírus vtáčej chrípky H3N8. Jej prvou známou obeťou je 56-ročná žena v Číne. Informuje o tom agentúra AFP.

Žena ochoreniu podľahla 16. marca v juhočínskej provincii Kuang-tung. Nákaza sa u nej prejavila 22. februára a hospitalizovali ju 2. marca.

WHO dodala, že pacientka trpela viacerými sprievodnými ochoreniami a pred prejavom ochorenia prišla do kontaktu s hydinou a vtáctvom. Nákazu a ani príznaky sa nepotvrdili u žiadnych blízkych kontaktov tejto ženy.

Prečítajte si tiež:

​Stále nie je jasné, čo bolo presným pôvodcom ochorenia a ako sa tento vírus spája s inými vírusmi vtáčej chrípky.

Vírus vtáčej chrípky H3N8 prvý raz zaznamenali u vodného vtáctva v USA v roku 2002. Nakaziť sa ním môžu aj kone, psy či tulene. Prenos na človeka prvýkrát potvrdili vlani v apríli a v máji v Číne.

Prečítajte si tiež:

​Jedna z týchto nakazených osôb mala ťažký priebeh ochorenia, druhá mala mierne príznaky. Obe osoby sa podľa WHO pravdepodobne nakazili priamym alebo nepriamym kontaktom s infikovanou hydinou.

"Zdá sa, že tento vírus nemá schopnosť ľahko sa šíriť z osoby na osobu a preto je riziko šírenia medzi ľuďmi na národnej, regionálnej i medzinárodnej úrovni považované za nízke," uviedla WHO.

Zdôraznila však potrebu celosvetovo sledovať virologické, epidemiologické a klinické zmeny spojené so šírením tohto vírusu.

O obavách z vtáčej chrípky sme informovali aj vo februári v Televíznych novinách:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zdravie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.