Zahraničné

Najhustejšie osídlené miesto na svete. Kde by ste ho našli?

Kowloon Walled City, titulka
Kowloon Walled City, titulka Zdroj: CNN

Predstavte si Liptovský Mikuláš na troch futbalových ihriskách

Viete si predstaviť mesto s 33-tisíc obyvateľmi? To je pomerne jednoduché, napr. Liptovský Mikuláš. No a predstavte si, že by všetci obyvatelia Liptovského Mikuláša bývali na troch futbalových ihriskách. Tak presne takto vyzeralo pred 25 rokmi sídlo v Honkgongu, ktoré dala tamojšia vláda v roku 1987 zbúrať. Mesto Kowloon Walled City zažilo svoje „najlepších" obdobie v 70. rokoch. „Prekvitať" začalo už počas II. svetovej vojny, kedy Hongkong obsadili Japonci.

Zdroj: CNN

Ulice tohto miesta boli také úzke a tmavé, že sa po nich báli chodiť aj policajti. Vládu nad mestom prevzali čínske zločinecké organizácie, tzv. Triády, ktoré od obyvateľov vyberali výpalné. V meste sa nadmieru dobre darilo prostitúcii, drogám a hazardným hrám.

Vláda síce rozhodla Kowloon Walled City zbúrať, no najskôr musela vyriešiť, kam s 33-tisíc obyvateľmi. Po náročnom procese vysťahovania sa začalo demolovať. Prvé steny padli v marci 1994 a búracie práce trvali až do apríla 1994. O rok neskôr na tomto mieste otvorili park, v ktorom sú dodnes zachované niektoré artefakty z bývalého „mesta hriechov".

Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia
 


BRATISLAVA/TVNOVINY.sk, ml

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.