Tajomný útok na amerických diplomatov na Kube: 16 ľudí má vážne poškodený sluch

Americká ambasáda v Havane.
Zdroj: TASR/AP

Odborníci nevedia, čo to spôsobuje.

Najmenej 16 amerických diplomatov na Kube zrejme muselo čeliť útoku neznámeho pôvodu, ktorý im spôsobil vážne poškodenie sluchu. Oznámil to v piatok hovorca americkej ministerky zahraničných vecí Heather Nauert, informuje Daily Mail.

Američania sa zrejme stali obeťami útoku zvukovým zariadením, napísala agentúra AP. Obrovská bolesť hlavy, nevoľnosť, postupná strata sluchu. Všetky tieto príznaky vyvolávajú akustické útoky na diplomatov amerického veľvyslanectva v Havane. Lekári teraz zistili, že utrpeli mierne traumatické poškodenie mozgu a poškodenie centrálneho nervového systému. Vážne problémy malo v minulom roku 16 zástupcov, ale odborníci stále nevedia, čo spôsobuje útok.

Podľa Nauerta existujú aj prípady, keď boli dotknutí partneri diplomatov. Vyšetrovatelia predtým zistili, že najmenej päť ľudí bolo podrobených útokom pomocou neďalekého zvukového systému. Zariadenie má vysielať signály s vlnovou dĺžkou bežne nepočuteľné, ktoré dokážu sluch ľudí v bezprostrednom okolí vážne poškodiť. Prípad vyšetruje americký federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI).

HAVANA/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme USA

Dôležité udalosti