Delenie ČSFR pred 25 rokmi patrí minulosti, dnes je dôležité jadro EÚ

Predseda vlády SR Robert Fico.
Zdroj: TASR

Podľa Fica nemá zmysel vracať sa k okolnostiam rozdelenia federácie, pretože po 25 rokoch existencie samostatných štátov pred nimi existujú vážne výzvy ohľadne budúcnosti EÚ.

Nie je dôležité rozoberať, čo sa stalo pri delení Česko-Slovenska pred 25 rokmi, ale ako sa bude vyvíjať integrácia Európskej únie a akú úlohu v nej budú zohrávať Slovensko a Česká republika, vyhlásil to v piatok v Českej televízii slovenský premiér Robert Fico.
Fico sa stretol so svojím českým partnerom Bohuslavom Sobotkom v diskusii Českej televízie pri príležitosti 25. výročia podpísania zmluvy o rozdelení Česko-Slovenska v brnenskej vile Tugendhat.

Podľa Fica nemá zmysel vracať sa k okolnostiam rozdelenia federácie, pretože po 25 rokoch existencie samostatných štátov pred nimi existujú vážne výzvy ohľadne budúcnosti EÚ a ich postavenia v tomto spoločenstve.

"Chce byť Slovenská republika súčasťou jadra v eurozóne? Čo urobí Česká republika ako krajina, ktorá euro nemá? To sú otázky, ktoré je potrebné riešiť," povedal Fico a zdôraznil, že sa snaží posunúť Slovensko do jadra Európskej únie.

"Som za to, aby Slovensko nezmeškalo tento vlak. Ak sa budeme viac integrovať v oblasti sociálnych systémov, daňovej oblasti a tak ďalej, môžeme za rok prijať opatrenia a kroky, ktoré nás o desať rokov môžu priblížiť k priemernej životnej úrovni Európskej únie," uviedol Fico.

Sobotka reagoval, že skúsenosť Slovenska s eurom by mohla byť dôležitým zdrojom informácií pre Českú republiku pri hodnotení vplyvu prijatia európskej meny. "Ukázalo sa, že Slovensko prosperuje," povedal Sobotka.

Na schôdzke so šéfmi vlád Slovenska a Rakúska s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom v rakúskom Salzburgu v strede týždňa Sobotka navrhol, aby krajiny, ktoré neplatia eurom, mohli byť súčasťou rokovaní jadra eurozóny ako pozorovatelia.
Ani podľa Fica by Česká republika nemala chýbať pri formovaní jadra EÚ.

"Proces tvorby jadra Európskej únie musí byť inkluzívny. Každý musí byť zapojený do tohto procesu, či má euro alebo nie," povedal. Pripomenul, že nemá problém s rešpektovaním faktu, že na čele integračných procesov v Európskej únii sú Nemecko a Francúzsko.
Macron v Salzburgu taktiež uviedol, že k integračnému jadru sa budú môcť pridať aj krajiny, ktoré nie sú súčasťou eurozóny.

BRNO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Robert Fico

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.