Tri severokórejské rakety krátkeho doletu zlyhali, tvrdia USA

KĽDR úspešne otestovala medzikontinentálnu balistickú raketu.
Zdroj: TASR/AP

Išlo o prvú známu skúšku severokórejských rakiet od začiatku júla.

Dnešný test troch severokórejských balistických rakiet krátkeho doletu zlyhal. Dve z nich zlyhali po tom, čo preleteli určitú vzdialenosť a jedna podľa všetkého vybuchla už pri štarte. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na Americké tichomorské velenie.
Podľa americkej armády rakety nepredstavovali žiadnu hrozbu pre územie Spojených štátov, ktorým sa Severná Kórea v posledných týždňoch vyhrážala.

Generálny štáb juhokórejskej armády informoval, že rakety boli odpálené z oblasti východného pobrežia KĽDR a preleteli približne 250 kilometrov. Správa generálneho štábu v Soule sa však nezmienila o žiadnom zlyhaní severokórejských rakiet.
V úrade prezidenta Južnej Kórey sa následne uskutočnilo zasadnutie bezpečnostnej rady krajiny.

Išlo o prvú známu skúšku severokórejských rakiet od začiatku júla, kedy Pchjongjang vystrelil dve balistické rakety, ktoré by podľa odborníkov po modernizácii mohli zasiahnuť aj samotné USA.

Armády Južnej Kórey a USA momentálne uskutočňujú každoročné spoločné cvičenia. Pchjongjang manévre považuje za nácvik útoku na severnú časť Kórejského polostrova.
Severokórejské médiá taktiež dnes informovali, že vodca Kim Čong-un si pozrel simulovaný útok špeciálnych jednotiek jeho armády na juhokórejské ostrovy neďaleko západného pobrežia polostrova. Kim údajne vyzval svojich vojakov, aby "mysleli na to, že nepriateľa bez milosti vymažú svojimi zbraňami a jedným šmahom dokážu okupovať Soul i celú južnú polovicu Kórey".

PCHJONGJANG/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kľdr

Dôležité udalosti