Hurikán Harvey zoslabol. Amatérske videá od ľudí sú hrôzostrašné

Hurikán Harvey.
Hurikán Harvey. Zdroj: TASR/AP

Viac než 300.000 ľudí bolo v sobotu bez dodávok elektriny.

Hurikán Harvey síce deň po prechode nad pevninu Spojených štátov pri pobreží Mexického zálivu zoslabol, vo veľkých častiach amerického štátu Texas však hrozia ďalšie rekordné zrážky a rozsiahle záplavy.

Amatérske zábery hurikánu Harvey

 

Pokračujúce silné dažde v sobotu miestneho času viedli k zaplaveniu ďalších území najmä na juhovýchode Texasu, kde došlo k novým evakuáciám. Z väznice pri obci Rosharon napríklad previezli 4500 trestancov do iných zariadení, pretože hrozilo rozvodnenie neďalekej rieky. Viac než 300.000 ľudí bolo v sobotu bez dodávok elektriny, píše agentúra DPA.

Z postihnutého regiónu dosiaľ hlásili jedného mŕtveho. V zdevastovanom Rockporte na pobreží zahynul obyvateľ podľa miestnych médií pri požiari domu. Práve cez toto mesto Harvey v noci na sobotu prechádzal ako hurikán druhej najvyššej, štvrtej kategórie ako najsilnejší hurikán, aký zasiahol pevninu USA za 12 rokov.

Záchranná akcia počas hurikánu Harvey


V sobotu popoludní síce Harvey zoslabol na tropickú búrku, meteorológovia však predpovedajú, že región bude ešte niekoľko dní sužovať prívalovými dažďami a nebezpečnými záplavami. Okrem iného pre oblasť vysokého tlaku vzduchu severne od neho Harvey takpovediac "uviazol" - jeho pohyb do vnútrozemia sa spomalil až takmer zastavil.

Aj z tohto dôvodu podľa texaského guvernéra Grega Abbotta očakávajú v najbližších dňoch medzi mestami Corpus Christi na západe a Houston na východe miestami 50 až 75 centimetrov zrážok, čo by bolo niekde viac, ako tam naprší za celý rok. Celkovo vyhlásil Abbott 50 okresov za oblasti mimoriadneho stavu. Povodne spôsobuje aj nárast hladiny mora spojený s prílivom, v dôsledku čoho sa pod vodou ocitajú obvykle suché oblasti neďaleko pobrežia.

V regióne sa objavili aj početné správy o tornádach, uviedla televízia KTRK. Pobrežná stráž okrem toho oznámila, že počas soboty zachránila na mori celkovo 17 ľudí - dvoch aj s ich psom, uviaznutých neďaleko Rockportu, a ďalších pätnástich z troch plavidiel, ktoré sa dostali do núdze neďaleko Port Aransas.

Americký prezident Donald Trump avizoval, že postihnutú oblasť navštívi, len čo to tamojšia situácia umožní. Víkend trávi Trump v prezidentskom sídle Camp David v Marylande, kde podľa Bieleho domu sleduje situáciu okolo hurikánu. Spolu s viceprezidentom Mikeom Penceom sa stretol s vládnymi činiteľmi a následne vydal vyhlásenie, podľa ktorého je prvoradou prioritou záchrana životov. Trump tiež "svojmu tímu pripomenul, že plné dôsledky tohto orkánu nastanú so silným dažďom a záplavami v najbližších dňoch", vyplýva z vyhlásenia.

HOUSTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Harvey

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.

  • Neoznačené hroby s telami troch zastrelených mužov boli nájdené pri ukrajinskom meste Makariv, ležiacom asi 50 kilometrov západne od Kyjeva, a v jednom z nich objavili aj dokumenty obete, z ktorých vyplýva, že mala české občianstvo.