Zahraničné

Príbuzní cestujúcich nezvestného lietadla MH370 sa dozvedeli zdrvujúcu správu

Pribuzni cestujucich malajzijskeho lietadla.
Pribuzni cestujucich malajzijskeho lietadla. Zdroj: SITA

Oznámil im ju malajzijský policajný šéf Khalid Abu Baka.

Malajzijský policajný šéf varoval, že dôvod zmiznutia lietadla spoločnosti Malaysia Airlines sa možno nikdy nedozvieme.

Khalid Abu Bakar uviedol, že vyšetrovanie môže pokračovať "ďalej a ďalej", avšak na konci "sa nemusíme dozvedieť ani skutočnú príčinu či dôvod tohto incidentu".

Zdroj: SITA

Premiér Najib Razak pricestuje v tejto súvislosti v stredu večer do Perthu v Austrálii, kde sa stretne so svojím kolegom Tonym Abbottom a ďalšími predstaviteľmi, ktorí sa podieľajú na pátraní po lietadle.

To v utorok v Indickom oceáne opäť hľadalo desať lietadiel, deväť lodí ako aj britská ponorka, informuje spravodajská stanica BBC.

Boeing vlajkového dopravcu Malaysia Airlines s 239 osobami na palube zmizol 8. marca počas letu z Kuala Lumpuru do Pekingu.

Až 150 z pasažierov bolo občanmi Číny. Keďže stroju zatiaľ z neznámych príčin zlyhali komunikačné systémy, jeho trasu len odhadujú a miesto jeho presného zrútenia je zatiaľ takisto neznáme.

Vyšetrovanie sa zúžilo na pilotov

Malajzijskí vyšetrovatelia sa pri zisťovaní príčin zmiznutia lietadla spoločnosti Malaysia Airlines zameriavajú na posádku a pilotov. Možnú účasť pasažierov vrátane sabotáže a únosu už vylúčili.

Policajný šéf Khalid Abu Bakar, ktorý vedie vyšetrovanie, v stredu povedal, že podľa doterajších zistení nemal ani jeden s pasažierov osobné alebo psychické problémy.

Vyšetrovanie teraz zúžili na oboch pilotov - 53-ročného kapitána Zahariu Ahmada Shaha a 27-ročného kopilota Faraka Abdula Hamida. Zatiaľ podľa Bakara nenašli nič podozrivé.

Vyšetrovatelia sú však presvedčení, že niekto s dobrými znalosťami o leteckej navigácii a o Boeingu 777-200ER vypol všetky komunikačné systémy a stroj odvrátil z kurzu.

Vyšetrovatelia zatiaľ úplne nevylúčili ani možnosť mechanickej poruchy. "Teraz sa sústredíme na pilotov, no jasno by priniesli až čierne skrinky," vyhlásil Bakar.

KUALA LUMPUR/SITA

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti