Obrovské nešťastie v USA: Dôchodca takmer zabil černošského chlapca po tom, čo si zmýlil adresu

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Americkým mestom Kansas City otriasol vo štvrtok 13. apríla šokujúci útok. Chlapec zazvonil na zlej adrese a muž z domu začal na neho bez okolkov strieľať. Mladý Ralph útok akoby zázrakom prežil – postrelenú má však ruku aj hlavu, informoval portál CNN.

Polícia z útoku obvinila 84-ročného vlastníka domu, ktorému teraz hrozí až doživotie. Či mohol byť útok aj rasovo motivovaný, je v súčasnosti predmetom vyšetrovania. Dôchodca sa podľa vlastných slov obával, že sa mu chce niekto vlámať do domu.

Prečítajte si tiež:

Za omyl takmer zaplatil životom

Majiteľ domu Andrew Lester údajne postrelil Ralpha Yarla po tom, čo 16-ročný chlapec netrafil do správneho domu, v ktorom chcel vyzdvihnúť svojich súrodencov.

Prokurátor Zachary Thompson v Clay County vyhlásil, že muž bude čeliť obvineniam z dvoch zločinov. Tie sa budú týkať ublíženia na zdraví prvého stupňa a ozbrojeného trestného činu. Lester momentálne nie je vo väzbe, úrady naňho však už vydali zatykač, píše CNN.

„Môžem vám povedať, že tento prípad nesie prvky rasového motívu,“ uviedol bez ďalších podrobností prokurátor na tlačovej konferencii. Nič nenasvedčuje tomu, že by sa Lester alebo Ralph pred streľbou rozprávali, povedal Thompson. Z činu nie je dostupný žiaden videozáznam.

Prokurátor však dodal, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, žeby tínedžer vstúpil do domu, a predbežné dôkazy ukazujú, že Lester na tínedžera začal strieľať cez sklenené dvere z revolvera kalibru .32.

Prečítajte si tiež:

Vystrašený na smrť

Portálu CNN sa nepodarilo spojiť s Lesterom ani s jeho právnym zástupcom, aby sa k prípadu vyjadrili.

Podľa dostupného stanoviska Lester vyšetrovateľom povedal, že v čase, keď sa rozzvonil zvonček od domu, ležal v posteli. Podľa vlastných slov ho Yarl „na smrť vystrašil“, pričom ho mal aj premôcť strach z toho, že by sa pre svoj vysoký vek nemohol voči statnému mladíkovi ubrániť.

K dverám preto pristúpil už s pištoľou v ruke. „Domnieval sa, že sa niekto pokúša vlámať do jeho domu, a dvakrát vystrelil v priebehu niekoľkých sekúnd po otvorení (hlavných) dverí," píše policajný detektív v súdnom dokumente. Podľa dostupnej správy od vyšetrovateľov sa Lester po incidente opakovane zaujímal o Ralphov zdravotný stav.

Prečítajte si tiež:

Prežil zásah do hlavy

Ralph povedal detektívovi, ktorý ho v piatok navštívil v nemocnici, že po príchode k domu zazvonil na zvonček a čakal na odpoveď. „(Ralph Yarl) uviedol, že mužovi vo vnútri dlho trvalo, kým na zvonček zareagoval. Napokon mu otvoril dvere so strelnou zbraňou v ruke. Okamžite ho strelil do hlavy a on padol na zem,“ opisuje detektív podľa CNN. Ralph bol celkovo postrelený dvakrát. Náboje ho zasiahli do ľavej strany čela a pravej ruky. 

Tínedžer sa síce už vrátil z nemocnice domov, stále však bojuje s následkami zranení, povedal zástupca Ralphovej rodiny Ben Crump, ktorý zároveň uviedol, že mladík aj jeho rodina sa tešia z toho, že Ralphovi sa podarilo zásah do hlavy prežiť.

Ozbrojený incident s napohľad rasovým motívom neostal bez odozvy. Cez víkend sa pred Lesterovým domom zhromaždili ľudia, vrátane členov Ralphovej rodiny, a žiadali, aby bol stíhaný. Demonštranti pochodovali a skandovali heslá. ako: „Spravodlivosť pre Ralpha“ a „Black lives matter“. Okrem toho niesli rôzne transparenty, ako napríklad „Zvonenie pri dverách nie je zločin“.

K útoku sa už vyjadrila aj viceprezidentka USA Kamala Harissová. Tá na Twitteri napísala, že sa modlí za Ralpha a jeho rodinu a žiadne dieťa by sa nemalo báť, že ak zazvoní na nesprávne dvere, môže ho to ohroziť na živote.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.