Harvey opäť zasiahol pevninu, tentoraz v štáte Louisiana

Zaplavená ulica v Houstone.
Zdroj: TASR

V zatopenom Houstone bude v noci z bezpečnostných dôvodov platiť zákaz vychádzania.

Americké Národné hurikánové centrum oznámilo, že Harvey v pondelok (28. 8.)opäť dorazil na pevninu - skoro ráno miestneho času zasiahol pobrežie západne od obce Cameron v štáte Louisiana. Táto tropická búrka podľa očakávania zoslabne a bude sa pohybovať na sever.

Búrka sa vrátila na pevninu do lokality len približne osem kilometrov od Cameronu a sprevádzal ju ustálený vietor s maximálnou rýchlosťou 72 kilometrov za hodinu.

Meteorológ z hurikánového centra Dennis Feltgen v utorok vyhlásil, že keď sa Harvey vráti na pobrežie, "bude to koniec začiatku" pohromy, ktorú spôsobil v štáte Texas. Ustúpia totiž rozsiahle záplavy, ktoré tam vyvolalo päť dní prívalových dažďov.

Harvey podľa predpovedí prinesie do Louisiany veľké množstvo dažďových zrážok, potom sa presunie do štátov Arkansas, Tennessee a do častí Missouri, ktoré môžu takisto postihnúť záplavy.

Feltgen uviedol, že následky búrky i tak "pocíti mnoho obyvateľov v početných štátoch".

Inštitút forenzných vied v okrese Harris v americkom štáte Texas aktualizoval v noci na pondelok tragickú bilanciu, 89-ročného Agnesa Stanleyho našli v zatopenom dome, 45-ročného Travisa Lynna Callihana sa nepodarilo zachrániť po prevoze do nemocnice a nemenovanú 76-ženu našli vo vode pri vozidle.

Zdroj: TASR/AP

Harvey najprv zasiahol americkú pevninu, konkrétne štát Texas, v piatok 25. augusta ako hurikán štvrtej kategórie. Následne zoslabol na tropickú búrku. Doposiaľ si vyžiadal najmenej 18 obetí na životoch.

Úrady alebo rodinní príslušníci nahlásili podľa AP minimálne 18 úmrtí. Telá niektorých obetí ale odniesla voda a dosiaľ sa nenašli. Spravodajská stanica BBC pôvodne zverejnila informáciu o najmenej 15 obetiach záplav, medzi ktorými bola šesťčlenná rodina, ktorej auto zatopila povodňová voda.


V Houstone bude v noci platiť zákaz vychádzania

Zákaz vychádzania začne z bezpečnostných dôvodov platiť v noci nadnes miestneho času v zatopenom texaskom Houstone. Mesto zasiahli po príchode búrky Harvey obrovské záplavy, v dôsledku ktorých museli veľkú časť obyvateľstva evakuovať.

Starosta mesta Sylvester Turner preto rozhodol uvaliť zákaz vychádzania, aby sa predišlo kriminalite, krádežiam a rabovaniu v opustených domoch a budovách.

Trump navštívil Texas

"Chceme to urobiť lepšie než kedykoľvek predtým," povedal odhodlane americký prezident Trump po príchode do Texasu. Zdôraznil, že chce, aby bola táto pomoc príkladom toho, ako sa má reagovať na tropickú búrku. 

"Táto búrka, toto čo sa deje je epické," povedal Trump, ale zároveň uistil, že Texas zvládne všetko. "Nikto dosiaľ nič také nevidel," pokračoval. Zvládnuť záplavy v Texase bude podľa prezidentových slov nesmierne nákladné. "V histórii našej krajiny nebolo nikdy nič tak drahé, alebo niečo tak historické z hľadiska poškodenia a krutosti," dodal.

HOUSTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Houston

Dôležité udalosti