Harvey bude monštrum: Zobral si najmenej 35 životov, 17 ľudí je nezvestných

Hurikán Harvey
Zdroj: TASR/AP

Búrka a ňou spôsobené rozsiahle záplavy vyhnali od minulého piatka z domovov okolo 32-tisíc ľudí.

Na najmenej 35 vzrástol už počet obetí tropickej búrky Harvey, ktorá zasiahla americký štát Texas. Ďalších 17 ľudí zostáva stále nezvestných, informovala vo štvrtok agentúra Reuters.

Zdroj: TASR/AP

Búrka a ňou spôsobené rozsiahle záplavy vyhnali od minulého piatka z domovov okolo 32-tisíc ľudí, ktorí sa uchýlili do viac ako 230 provizórnych útulkov a evakuačných centier.

Celkovo bolo zachránených približne 13-tisíc obyvateľov zaplavených lokalít. Okolo 200-tisíc postihnutých domácností požiadalo americké federálne úrady o núdzovú finančnú pomoc.

Bez dodávok elektriny zostalo zhruba 250-tisíc domov a firiem. Kvôli povodniam museli uzavrieť aj najväčšiu ropnú rafinériu v USA v texaskom Port Arthure.

Záplavy do veľkej miery paralyzovali texaský Houston, ktorý je štvrtým najľudnatejším mestom USA. Povodňová voda v Houstone už začala v stredu mierne opadávať a miestne úrady chcú v najbližších dňoch postupne obnoviť autobusovú a vlakovú dopravu a odvoz komunálneho odpadu.

Americké Národné centrum pre hurikány (NHC) v stredu večer prekategorizovalo Harvey, ktorý pôvodne zasiahol pevninu ako hurikán štvrtej kategórie, z búrky na tropickú depresiu. Zároveň však varovalo pred ďalšími výdatnými zrážkami a hroziacimi záplavami na juhovýchode Texasu a v juhozápadnej Louisiane. Rozpad búrkového systému sa očakáva v priebehu najbližších troch až štyroch dní.

Nová stupnica hurikánov naznačila, že Harvey bude monštrum

Keď sa Harvey blížil k pobrežiu Texasu, bol hurikánom 4. kategórie. Potom zoslabol na tropickú búrku, no napriek tomu priniesol skazu ako hurikán. Tradičná kategorizácia hurikánov ho totiž neodhadla, nová by to mohla zmeniť. Informovala o tom vo štvrtok americká verejnoprávna rozhlasová stanica NPR.

"Tradičné meranie sily hurikánov nehovorí veľa o tom, aké zničujúce budú. Vedci preto navrhujú nový spôsob kategorizácie," uviedla NPR.

V súčasnosti vedci pri hurikánoch merajú rýchlosť vetra za krátky časový úsek. Čím rýchlejší vietor, tým silnejší hurikán (kategórie od 1 do 5). Táto kategorizácia však nehovorí o tom, ako dlho taký vietor potrvá a ako rýchlo sa bude "veterné pole" presúvať.

A práve toto zohľadňuje nová stupnica - index potenciálu skazy. Podľa nej mal byť Harvey veľmi zlý.

"Index meria nielen rýchlosť vetra, ale aj to, ako dlho bude taký silný vietor fúkať. Spája veľkosť búrky s rýchlosťou jej posunu," vysvetlil James Done z Národného centra pre atmosférický výskum v štáte Colorado.

Harvey sa po dlhú dobu presúval veľmi pomaly, čo mu umožnilo zaliať Texas obrovským množstvom vody.

James Done pomohol vyvinúť nový index pre poisťovne, ktoré chceli byť schopné lepšie predpovedať, koľko ich bude daná búrka alebo hurikán stáť. Pre NPR neuviedol, či a kedy ho začnú využívať meteorológovia.

HOUSTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Harvey

Dôležité udalosti

ONLINE: Ruské rakety zasiahli ukrajinskú vojenskú základňu pri hraniciach s Poľskom ON-LINE
  • Vojenská základňa ukrajinskej armády vzdialená približne 15 kilometrov od hraníc s Poľskom bola v utorok skoro ráno terčom ruského raketového útoku.

  • Vladimir Putin je osobne zapojený do vojny na Ukrajine až takým spôsobom, že podľa západných vojenských zdrojov robí operačné a taktické rozhodnutia na úrovni plukovníka alebo brigádneho generála.

  • Neoznačené hroby s telami troch zastrelených mužov boli nájdené pri ukrajinskom meste Makariv, ležiacom asi 50 kilometrov západne od Kyjeva, a v jednom z nich objavili aj dokumenty obete, z ktorých vyplýva, že mala české občianstvo.