Chemickou továrňou pri Houstone otriasli výbuchy

Záplavy v areáli chemického závodu Arkema v Houstone.
Zdroj: TASR/AP

Zo zaplavenej prevádzky Arkema stúpa čierny dym.

Z chemickej továrne nachádzajúcej sa neďaleko záplavami postihnutého amerického mesta Houston sa dnes ozvali explózie. Bezpečnostné úrady potvrdili dva výbuchy a čierny dym stúpajúci z prevádzky Arkema pri obci Crosby, informovala spravodajská stanica BBC.

Počas hustých zrážok z hurikánu Harvey továrni vypadla dodávka elektriny i záložné generátory, v dôsledku čoho v nej nemohli chladiť chemické látky, ktorých teplota sa musí udržiavať na nízkom stupni. Spoločnosť už predtým varovala, že neexistuje žiadny spôsob, ako explóziám predísť. Úrady nariadili evakuáciu obyvateľstva v okruhu dvoch kilometrov.

"Upozorňujeme miestnych obyvateľov, že látky sú skladované na viacerých miestach prevádzky a riziko ďalších výbuchov pretrváva. Nevracajte sa do oblasti, ktorá spadá do evakuačnej zóny, kým to miestne bezpečnostné úrady nepovolia," uvádza sa vo vyhlásení spoločnosti Arkema.


Úrad šerifa okresu Harris oznámil, že hospitalizovali desať osôb, ktoré sa nadýchali toxických splodín. Továreň vyrába tekuté organické peroxidy. Spoločnosť varovala aj pred intenzívnym požiarom, dopĺňa agentúra DPA.

Následkom hurikánu zomrelo vo východnej časti štátu Texas najmenej 33 ľudí. Harvey medzitým oslabol a meteorológovia ho klasifikujú ako tropickú búrku. Husté zrážky sa v nasledujúcich troch dňoch očakávajú v pásme od štátu Louisiana po štát Kentucky. Povodňové výstrahy platia pre juhovýchod Texasu a časť Louisiany.

HOUSTON/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Houston

Dôležité udalosti