Kim Čong-un nariadil vypustenie prvého špionážneho satelitu do vesmíru

Severokórejský vodca Kim Čong-un a jeho dcéra.
Severokórejský vodca Kim Čong-un a jeho dcéra. Zdroj: TASR/Korean Central News Agency/Korea News Service via AP

Severokórejský vodca Kim Čong-un vyhlásil, že KĽDR dokončila výstavbu svojho prvého vojenského špionážneho satelitu a zároveň schválil jeho vypustenie do vesmíru. V stredu o tom informovali tamojšie štátne médiá. Informuje agentúra AFP.

Správa o dokončení satelitu prišla len niekoľko dní po  teste nového typu medzikontinentálnej balistickej strely (ICBM) Hwasong-18 na pevné palivo. Kim Čong-un uviedol, že ide o veľký krok v rámci schopnosti jeho krajiny podniknúť jadrový protiútok.

Severokórejský vodca v utorok nariadil, aby bol "v apríli dokončený vojenský prieskumný satelit č. 1  vypustený na obežnú dráhu v plánovanom dátume", uviedla severokórejská tlačová agentúra KCNA. Konkrétny dátum nespresnila.

Počas návštevy Štátneho úradu pre letectvo a kozmonautiku (NADA) Kim Čong-un vyzval zamestnancov, aby "zaistili schopnosť satelitného zhromažďovania spravodajských informácií tak, že postupne vypustia niekoľko prieskumných satelitov na rôzne obežné dráhy".

Prečítajte si tiež:

Vodcu KĽDR počas návštevy NADA sprevádzala dcéra. Na fotografiách v severokórejských médiách si obaja prezerajú rôzne grafy a ďalšie predmety, ktorú sú však úmyselne rozostrené.

Vývoj špionážnej družice patrí medzi kľúčové projekty, o ktorých rokoval zjazd vládnucej Strany pracujúcich v januári minulého roka.

Severná Kórea zároveň vlani v decembri vykonala "dôležitý test" v záverečnej fáze prípravy na vypustenie vojenského prieskumného satelitu na obežnú dráhu s cieľom zhodnotiť možnosti satelitného fotografovania, systému prenosu údajov a pozemnej kontroly.

Pozrite si archívnu reportáž z Televíznych novín z 18. 11. 2022:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.