Smrteľná výzva na TikToku zabila len 13-ročného chlapca. Spravím čokoľvek, aby som ju zastavil, tvrdí otec

Aplikácia TikTok.
Aplikácia TikTok. Zdroj: Unsplash/Solen Feyissa

Uži toľko tabliet, dokým ťa neprepadnú halucinácie, nezabudni sa pritom natočiť a svoju skúsenosť zverejniť na sociálnej sieti. Takéto zadanie má internetový trend, ktorý v lepšom prípade pošle participantov do nemocnice, a v horšom na cintorín. Rodina chlapca, ktorý preň prišiel o život, nechce dovoliť, aby sa jeho prípad zopakoval. Sociálna sieť sa bráni, že výzvy tohto druhu na nej nie sú povolené.

TikTokom sa šíri nebezpečná výzva. Kontroverzná sociálna sieť môže zlákať používateľov do takzvanej „benadrylovej výzvy“, ktorá v americkom štáte Ohio pripravila o život mladého chlapca.

Rodina len 13-ročného Jacoba Stevensa pre portál ABC6 uviedla, že z toho, aby sa tento virál ukončil, spravili svoju životnú misiu: „Urobíme všetko preto, aby si týmto nemuselo prejsť ďalšie dieťa.“

Čo je benadryl a o čo vo výzve ide?

Prečítajte si tiež:

Znovuoživená výzva

Benadryl alebo difenhydramín je látka, ktorá slúži na liečbu alergií, nespavosti, alebo aj pri bežnom prechladnutí. Ide o voľnopredajné antihistaminikum, ktoré môže mať sedatívne účinky.

Liečivo sa už dostalo do širšieho povedomia ľudí v roku 2020, kedy sa benadrylová výzva rozšírila na TikToku po prvýkrát. Jej následkom vtedy účastníci, v zastúpení najmä tínedžerov a detí, končili v nemocniciach, pričom vyhasol aj život 15-ročného dievčaťa z Oklahomy.

Už po hláseniach spred troch rokov si americké úrady na liečivo posvietili a Správa potravín a liečiv (FDA) vtedy vydala varovanie, ktorým vystríhala pred jeho nadužívaním.

Podstatou súčasného návratu nebezpečného tiktokového trendu je užiť 12 až 14 tabliet látky s cieľom, aby si človek vyvolal halucinácie. Ako pripomína portál americkej neziskovej organizácie Partnership to End Addiction, maximálna povolená denná dávka liečiva predstavuje šesť tabliet pre deti od 6 do 12 rokov a 12 tabliet pre staršie deti a dospelých.

Užitie väčšieho množstva, ako je odporúčané, môže viesť k nevoľnosti, záchvatom, alebo aj k smrti. Práve najhorší z týchto „vedľajších efektov“ dostihol Jacoba Stevensa.

Prečítajte si tiež:

Aby smrť nevyšla navnivoč

V čase, keď sa Jacob predávkoval, bol doma so svojimi kamarátmi. Tí natáčali, ako sa pokúša splniť internetovú výzvu a efekt, aký to na neho bude mať. Jacoba však po splnení inštrukcií premohla triaška, skolaboval a skončil na umelej pľúcnej ventilácii. Tam po šiestich dňoch na lôžku napriek pomoci prístrojov vydýchol naposledy.

„Bol to najhorší deň v mojom živote,“ rozpráva pre ABC6 otec chlapca Justin Stevens, ktorému sa podľa jeho slov vtedy zastavil svet. „Povedali mi, že ho môžu nechať na ventilácii, ale že už len ostane ležať. Nikdy už neotvorí oči, nikdy sa už nenadýchne, neusmeje, ani neprehovorí,“ opísal najhoršie chvíle vo svojom živote.

Rodičia svojho syna označili za dobre vychovaného, zábavného a veľmi láskavého. „Aj keď som mal taký zlý deň, že ma nik nevedel rozveseliť, Jacobovi sa to i tak podarilo,“ povedal otec.

Jacobova rodina má teraz varovanie pre ostatných rodičov: „Sledujte, čo vaše deti robia na telefóne. Porozprávajte sa s nimi. Chcem, aby všetci vedeli o tom, čo sa stalo môjmu synovi.“

Justin sa teraz zasadzuje o dve veci. Prvou je, aby sa na nákup liekov, ako je benadryl, vzťahovalo vekové obmedzenie. V tejto súvislosti už kontaktoval aj guvernéra štátu Ohio. Jeho druhý cieľ siaha ešte ďalej a mal by globálnejšie následky.

Chce, aby sa rovnaká veková reštrikcia začala uplatňovať aj na používanie sociálnych médií, čo by sa mohlo realizovať napríklad predložením platného preukazu totožnosti počas registrácie na platformu.  

 „Je mojím životným cieľom to dosiahnuť. A budem sa o to snažiť dokedy, kým nezomriem,“ uzavrel Justin, ktorý o týždeň pochová svoje dieťa.

Prečítajte si tiež:

Stanovisko sociálnej siete

Sociálna sieť TikTok už na tragédiu reagovala oficiálnym stanoviskom. V ňom vyjadruje rodine úprimnú sústrasť, avšak bráni sa, že jej používateľské príručky takéto nebezpečné výzvy zakazujú. 

„Rodine vyjadrujeme tú najhlbšiu sústrasť. V spoločnosti TikTok prísne zakazujeme a odstraňujeme obsah, ktorý propaguje nebezpečné správanie, pričom bezpečie našej komunity je pre nás prioritou. Tento typ trendu sme na našej platforme nikdy nezaznamenali a už roky blokujeme vyhľadávanie tak, aby sme používateľov odradili od podobného správania.“

Ako už bolo spomenuté, tento trend sa už na sociálnej sieti objavil a časť, že s takýmto trendom sieť nemá skúsenosť, nie je teda pravdivá. Na druhú stranu, ak teraz v aplikácii TikTok chcete vyhľadať slovo benadryl, vyhľadávač vás namiesto požadovaného obsahu presmeruje na stránku, ktorá vás poúča o nebezpečí online výziev.

Ak na TikToku zadáte „benadryl“, vyhľadávanie vás presmeruje na stránku, ktorá vás poúča o description:Ak na TikToku zadáte „benadryl“, vyhľadávanie vás presmeruje na stránku, ktorá vás poúča o source:tvnoviny

TikTok tiež uviedol, že má v tíme 40-tisíc bezpečnostných odborníkov, ktorí pracujú na odstraňovaní porušení pravidiel komunity a vyzval ľudí, aby nahlasovali obsah alebo účty, ktoré ich znepokojujú. 

Pozrite si našu archívnu reportáž o TikToku:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.