Šokujúci list Lekárov bez hraníc: S ľuďmi sa zaobchádza ako s tovarom

Africkí imigranti.
Zdroj: TASR

Ľudia na úteku v Líbyi čelia hrozbe násilia a zneužívania.

Medzinárodná prezidentka humanitárnej organizácie Lekári bez hraníc (MSF) Joanne Liuová zaslala predstaviteľom európskych vlád otvorený list o situácii utečencov v Líbyi a o podiele európskej politiky na ich utrpení. Česká pobočka ho už posunula premiérovi Bohuslavovi Sobotkovi.

"Európske financovanie pomáha brániť lodiam vyplávať z líbyjských vôd v zaslepenej jednostrannej snahe udržať ľudí mimo Európu," zdôvodňuje v liste Liuová.

Podľa nej podstata zadržiavania migrantov a utečencov v Líbyi je "prehnitá do špiku kosti". Ide o prosperujúce podnikanie s únosmi, mučením a vydieraním. "S ľuďmi sa zaobchádza ako s obyčajným tovarom určeným na vykorisťovanie. Umiestňujú ich v tmavých, špinavých, nevetraných miestnostiach a žijú natlačení jeden na druhom. Muži nám rozprávali, ako sú v skupinách nútení behať nahí po dvore, pokiaľ neskolabujú od vyčerpania. Ženy znásilňujú a potom ich nútia, aby zavolali svojim rodinám so žiadosťou o zaslanie peňazí, aby si prostredníctvom nich zaplatili prepustenie," píše sa v liste.

Lekári bez hraníc sa preto rozhodli osloviť vedúcich predstaviteľov EÚ prostredníctvom otvoreného listu. "Niekto možno môže oslavovať čiastočné uzatvorenie stredomorskej migračnej cesty, ale my ako humanitárna a zdravotnícka organizácia nemôžeme mlčať o ľudskom utrpení, ktoré je toho dôsledkom," uviedol riaditeľ českej pobočky Lekárov bez hraníc Pavel Gruber.

Medzinárodná riaditeľka zároveň v liste zdôrazňuje, že Líbya je iba posledným, extrémnym príkladom európskej migračnej politiky. "Dohoda medzi Európskou úniou a Tureckom z roku 2016, situácia v Grécku, vo Francúzsku a na Balkáne, aj za jeho hranicami, sú dôkazy trendu uzatvárania hraníc a zatláčania ľudí za ne. Dôsledkom je, že ľudia usilujúci sa o bezpečné a legálne spôsoby príchodu do Európy nemajú možnosť voľby. Čo ich vháňa do pašeráckych sietí, o ktorých zlikvidovanie sa podľa vlastných slov usilujú európski vodcovia," dodáva Liuová.

Ako ďalej uvádza, ľudia na úteku v Líbyi čelia hrozbe násilia a zneužívania. Hrozia im únosy pre výkupné, nútená práca, sexuálne násilie či vynútené prostitúcie. Mnohých z nich držia v zajatí, pričom nevedia, na aký dlhý čas. Podľa organizácie sú preto jediným riešením, ako eliminovať prospech pašerákov a prevádzačov, bezpečné a legálne cesty, ktoré by umožňovali prekračovanie hraníc a ktoré by zároveň boli pod kontrolou.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Lekári bez hraníc

Dôležité udalosti