Rakúska vláda zrušila výstavbu múra na ochranu vládnej štvrte

Centrum Viedne.
Zdroj: Shutterstock/Calin Stan

Kancelár súčasne požiadal príslušné ministerstvo vnútra, aby predložilo alternatívne bezpečnostné koncepcie pre vládnu štvrť a ďalšie lokality rakúskej metropoly.

Ochranu vládnej štvrte vo Viedni napokon neposilní menší betónový múr, ktorý tam mali umiestniť s cieľom zabrániť teroristickým útokom motorovými vozidlami. Kancelár Christian Kern jeho výstavbu dnes zastavil po kritike z viacerých strán, informovala tlačová agentúra APA.

Kern súčasne požiadal príslušné ministerstvo vnútra, aby predložilo alternatívne bezpečnostné koncepcie pre vládnu štvrť a ďalšie lokality rakúskej metropoly.

Na základe plánov, ktoré ohlásilo ministerstvo vnútra v pondelok, mal pred úradom spolkového kancelára a protiľahlou prezidentskou kanceláriou vzniknúť ochranný múr vysoký 80 centimetrov a široký jeden meter. Stavebné práce prebiehali v rámci celkovej rekonštrukcie námestia. Prístup k vládnym budovám je v Rakúsku v porovnaní s inými západnými krajinami veľmi ľahký, píše v tejto súvislosti agentúra DPA.

Bulvárne noviny Kronen Zeitung už celé dni ostro kritizovali takýto projekt. Proti sa postavili aj pravicoví populisti. Politici z FPÖ vládu obviňovali, že chráni len samú seba. Iní kritici zasa vyjadrovali obavy z poškodenia obrazu mesta.

VIEDEŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Zrušenie

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.