Hurikán Irma mieri k Haiti, počas víkendu udrie na americký štát Florida

Ilustračná snímka
Zdroj: TASR/AP

Dosiaľ za sebou zanechal v Karibiku pustošivú stopu a vyžiadal si najmenej desať mŕtvych.

Obyvatelia karibského ostrova Hispaniola, na ktorom sa nachádzajú štáty Haiti a Dominikánska republika, sa spolu s ostrovmi Turks a Caicos pripravujú na príchod hurikánu Irma. Ten dosiaľ za sebou zanechal v Karibiku pustošivú stopu a vyžiadal si najmenej desať mŕtvych.

Mimoriadne zraniteľné je najmä Haiti, ktoré sa ešte stále spamätáva z ničivého zemetrasenia z roku 2010. Nízko ležiace ostrovy Turks a Caicos čelia riziku vysokých, až šesťmetrových vĺn. Podľa predpovedí meteorológov Irma následne zamieri na Kubu, Bahamy a počas víkendu má zasiahnuť i americký štát Florida.


Z južnej časti Floridy evakuovali pol milióna ľudí

Národné stredisko pre hurikány vo štvrtok večer vydalo prvé varovanie pre južnú časť Floridy a priľahlé ostrovy Florida Keys. Do evakuačnej zóny spadá aj metropolitná oblasť Miami, kde žije šesť miliónov ľudí.

o súostrovia Florida Keys muselo odísť najmenej 31-tisíc ľudí. Floridský guvernér Rick Scott vyzval obyvateľov, aby rešpektovali evakuačné nariadenia, a zároveň nariadil zatvorenie štátnych úradov a škôl do pondelka.

K obdobným bezpečnostným opatreniam pristúpil aj guvernér štátu Georgia Nathan Deal; evakuácia sa týka všetkých oblastí východne od cesty 95 vrátane mesta Savannah. Do pohotovosti povolal 5000 členov Národnej gardy.

Hurikán spôsobil rozsiahle škody na ostrovoch Anguilla, Barbuda, Portoriko, Svätý Martin, Svätý Bartolomej, Svätý Krištof a Nevis, ako aj na Britských Panenských ostrovoch. Tisícky obyvateľov sú bez elektrickej energie, množstvo budov je zničených a infraštruktúra je narušená. Do oblasti už smeruje humanitárna pomoc.

Medzitým bola na hurikán tretej kategórie preklasifikovaná i tropická búrka José, ktorá sa nachádza približne 1060 kilometrov východne od Malých Antíl a postupuje podobným smerom ako Irma, informovalo americké Národné centrum pre hurikány (NHC). V Mexickom zálive sa formuje ďalší hurikán nazvaný Katia.


MIAMI/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Hurikán irma

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.