Na Floride nariadili pred hurikánom Irma evakuáciu 5,6 milióna ľudí

Škody po hurikáne Irma
Zdroj: TASR/AP

Ide o jednu z najväčších evakuácií v dejinách krajiny.

Irma v sobotu nad Kubou mierne zoslabla na hurikán štvrtej kategórie. Informovalo o tom americké Národné centrum pre hurikány (NHC).

Hurikán v noci z piatka na sobotu nakrátko dosiahla najvyšší piaty stupeň, ale teraz ho sprevádza vietor s rýchlosťou 249 kilometrov za hodinu a smeruje takmer 20-kilometrovou rýchlosťou na severozápad. Juh Floridy by mala dosiahnuť v nedeľu ráno miestneho času.

Úrady tohto amerického štátu nariadili evakuáciu približne 5,6 milióna ľudí. Ide o štvrtinu populácie Floridy, takže je to jedna z najväčších evakuácií v dejinách krajiny, informovala agentúra AP.

Očakáva sa, že silný vietor na Floride napácha veľké škody a zaplaví veľkú časť územia tohto štvrtého najľudnatejšieho štátu USA.

Ďalším 540-tisíc ľudí nariadili evakuáciu z pobrežia štátu Georgia. Úrady otvorili tiež stovky záchytných centier pre ľudí, ktorí neodišli. Až po Atlantu sú hotely preplnené s evakuovanými obyvateľmi.

Hurikán Irma udrel na Kubu na polostrove Camagüey na severozápade krajiny. Niektoré komunity zaznamenali výpadky elektrickej energie a sťažilo sa komunikačné spojenie s mestami v odľahlejších oblastiach, uviedla spravodajská stanica BBC. V provincii Ciego de Avila boli nárazy vetra také silné, že zničili prístroj na meranie sily vetra, informoval kubánsky meteorologický úrad. Tisícky turistov unikli z Kuby a letoviská na severnom pobreží ostrova sú v súčasnosti prázdne.

Irma, ktorá si doteraz vyžiadala najmenej 24 mŕtvych, v uplynulých dňoch zdevastovala viacero karibských ostrovov.

Úrady do bezpečia previezli aj turistov z najohrozenejších oblastí na severe a severovýchode Kuby. Kubánske ministerstvo cestovného ruchu spresnilo, že ide o približne 10-tisíc zahraničných a niekoľko tisíc domácich turistov, ktorých previezli do západnej časti krajiny.

Z ohrozených prímorských oblastí previezli vrtuľníkmi do bezpečia aj delfíny, ktoré sú atrakciou pre turistov, informovala agentúra Reuters.

V oblasti Havany, kde žijú viac ako dva milióny ľudí a ktorú by silná búrka mohla obísť, bola zatiaľ vyhlásená len pohotovosť. Úrady nariadili technickým službám vyčistenie kanalizačných potrubí, pretože sa obávajú, že v nedeľu by do nich mohla preniknúť morská voda.

Okrem Kuby hurikán Irma zasiahol aj Bahamské ostrovy, kde tamojšia vláda nariadila leteckú evakuáciu asi 1200 obyvateľov južnejších ostrovov do hlavného mesta Nassau.

Mexickým zálivom sa zasa prehnal hurikán prvej kategórie Katia, ktorý zasiahol sever Mexika. Vietor tam dosahoval rýchlosť 120 km/h. Neskôr zoslabol na tropickú búrku s rýchlosťou vetra iba okolo 70 km/h.MIAMI/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Irma

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.