Čína žehlí slová svojho veľvyslanca, ktorý spochybnil nezávislosť postsovietských republík

Čína žehlí slová svojho veľvyslanca, ktorý spochybnil nezávislosť postsovietských republík
Čínsky veľvyslanec v Paríži Lu Ša-jie. Zdroj: Profimedia.sk

Čína v pondelok ubezpečila, že rešpektuje suverenitu všetkých krajín, ktoré boli kedysi súčasťou Sovietskeho zväzu (ZSSR). Reagovala tak na minulotýždňové vyjadrenia čínskeho veľvyslanca v Paríži, ktorý spochybnil hranice a nezávislosť postsovietskych republík.

Estónsko, Litva a Lotyšsko si v tejto súvislosti predvolali čínskych veľvyslancov a požiadali ich o vysvetlenie sporných výrokov, oznámil v pondelok litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis, informuje agentúra AFP.

V prípade, ak Čína zmenila svoj postoj k otázke nezávislosti pobaltských krajín, mala by podľa Landsbergisa vysvetliť svoju súčasnú pozíciu. Estónsko, Litva a Lotyšsko chcú Pekingu zároveň pripomenúť, že "nie sú postovietske krajiny, ale štáty, ktoré boli nelegálne okupované Sovietskym zväzom".

Šéf estónskej diplomacie Margus Tsahkna v pondelok v tejto spojitosti zdôraznil, že "pobaltské krajiny sú nezávislými suverénnymi štátmi, ktoré sú členmi EÚ a NATO".

„Čína po rozpade Sovietskeho zväzu rešpektuje štatút suverénneho štátu tých republík, ktoré boli jeho súčasťou,“ povedala v pondelok novinárom hovorkyňa rezortu diplomacie v Pekingu Mao Ning.

Pripomenula tiež, že po rozpade ZSSR bola Čína jednou z prvých krajín sveta, ktorá nadviazala diplomatické styky s postsovietskymi republikami a odvtedy s nimi udržiava priateľské vzťahy a spoluprácu. Peking podľa nej vo všeobecnosti uznáva suverenitu, nezávislosť a územnú celistvosť všetkých krajín sveta a dodržiava princípy a ustanovenia Charty OSN.

Čínsky veľvyslanec Lu Ša-jie v piatok pre francúzsku televíziu reagoval na otázku, či je podľa neho Krym súčasťou Ukrajiny. Odpovedal, že historicky je Krym súčasťou Ruska a Ukrajine ho daroval bývalý líder Sovietskeho zväzu Nikita Chruščov.

Čínsky diplomat takisto povedal, že tieto bývalé republiky komunistického Sovietskeho zväzu „nemajú na základe medzinárodného práva štatút zvrchovaných krajín, pretože neexistuje medzinárodná zmluva potvrdzujúca ich postavenie ako nezávislých štátov“.

Výroky čínskeho veľvyslanca odsúdili ako neprijateľné viaceré krajiny, ktoré boli v minulosti súčasťou ZSSR, ako aj západné štáty aj Európska únia, ktorá zároveň vyjadrila presvedčenie, že uvedené vyjadrenia neodrážajú oficiálny postoj Pekingu.  

Bývalé sovietske republiky získali nezávislosť po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991 a medzinárodné spoločenstvo túto skutočnosť akceptovalo.

V priloženom videu si môžete pozrieť archívny príspevok o návšteve čínskeho prezidenta v Moskve:

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Diplomacia

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.