Zahraničné

Nezvestné lietadlo našli, všetci sú živí! Takáto správa sa šíri sociálnymi sieťami

lietadlo.jpg

Pozor, ide o podvod.

Celý svet dychtivo číta všetko o zmiznutom malajzijskom lietadle, čo zneužívajú podvodníci. Na Facebooku koluje video s exkluzívnymi zábermi nájdených cestujúcich. Ide o podvod. Aj vás na sociálnej sieti upútalo "video" s názvom Video: Malajzijské lietadlo MH370 našli v Bermudskom trojuholníku. Cestujúci žijú!? Nespustíte ho len tak, musíte naň kliknúť. 


Odkaz vás presmeruje na neznámu webovú stránku. Aby ste si video, ktoré v skutočnosti videom ani nie je, pozreli, požiada vás systém, aby ste si buď aktualizovali video prehrávač, alebo zdieľali odkaz na svojom Facebooku. Žiadne video sa vám však ani neprehrá a pomáhate tak šíriť zavádzajúcu informáciu ďalej. Rozhodne si na ňu klikne pár z vašich priateľov.

Týmto umožníte to, že sa k vašim osobným informáciám dostanú nepovolaní ľudia a potom sa čudujete, že vám chodia čudné správy či maily do nevyžiadanej pošty. Najhorším prípadom môže byť krádež identity!

Ako sa takýmto podvodníkom vyhnúť?

1. Neklikajte na nič, čo obsahuje slová exkluzívne, šokujúce, senzačné zábery a podobne. Ak je titulok príliš výstredný typu Bermudský trojuholník, pravdepodobne ide o podvod. 

2. Umiestnite ukazovateľ myši na odkaz a zobrazí sa vám jeho skutočný cieľ. Neklikajte na odkazy, ktoré vás dovedú na neznáme stránky!

3. Keď sa vám zobrazí, že niečo likeol alebo zdieľa váš priateľ, nemusel to skutočne urobiť.

4. Ak sa vám zdá niečo podozrivé, radšej to Facebooku či Twitteru hneď nahláste.

BRATISLAVA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.