Korunovácia Karola III.: Od smrti kráľovnej prešlo vyše polroka. Aké boli jej najťažšie momenty?

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Kým Alžbeta II. sa zapísala do histórie ako najdlhšie slúžiaca panovníčka, jej prvorodený syn sa stal najdlhšie čakajúcim nástupníkom trónu. Od kráľovninej smrti ubehlo už vyše polroka a hoci už Charles vystupuje ako kráľ Karol III., oficiálnu korunovačnú ceremóniu má ešte len pred sebou. Za sprievodu veľkolepých príprav k nej príde v sobotu 6. mája 2023. Pri tejto príležitosti si TVNOVINY.sk pripomínajú profil Alžbety II. a veľké výzvy jej života.

Britská kráľovná Alžbeta II. zomrela vo štvrtok 8. septembra vo veku 96 rokov. Miestom, kde prežila svoje posledné chvíle, sa stal jej obľúbený zámok Balmoral v Škótsku. Najdlhšiu vládnucu panovníčku v tom bode už dlhšie trápilo zdravie. V septembrové dopoludnie tak odišla za svojím milovaným princom Philipom, s ktorým ako manželia prežili 73 spoločných rokov. Jeho smrť ich napokon rozdelila len na poldruha roka.

Už v priebehu dňa sa na zámku začali schádzať jej najbližší, čo svedčilo o vážnosti situácie. Pred Buckinghamským palácom sa v danom čase už zhromažďovali ľudia a po výdatnom lejaku sa nad ním napokon objavila dúha. Niektorí úkaz interpretovali ako poslednú rozlúčku kráľovnej so svojím národom, ktorému venovala celý život.

Tomu, že bola Alžbeta svojej role oddaná až do samotného konca, svedčí aj jej harmonogram krátko pred smrťou. V utorok stihla ešte menovať do funkcie novú britskú premiérku Liz Trussovú. V predvečer svojej smrti odložila zasadnutie tajnej rady, aj to len na odporúčanie jej lekárov.

Prečítajte si tiež:

Problémy s deťmi

Kráľovná Alžbeta II. mala so svojím manželom Philipom štyroch potomkov. Rok po svadbe, konkrétne 14. novembra 1948, sa narodil ich prvorodený syn, princ Charles. Ten dlho jedináčikom neostal. Už o dva roky nato sa totiž mladá rodina rozšírila o princeznú Annu. Princ Andrew sa narodil až o desať rokov neskôr, v roku 1960, a Edward v roku 1964 v čase, kedy manželia po údajne turbulentnom období opäť našli harmóniu vo vzťahu.

Titul „čiernej ovce rodiny“ a dieťaťa, ktoré Alžbete najviac „zavarilo“, padol na prostredného syna Andrewa. Jeho meno sa spája so sexuálnym škandálom ohľadom zneužívania maloletých dievčat, kde vystupoval spolu so svojím priateľom, miliardárom Jeffrey Epsteinom, ktorý spáchal samovraždu v newyorskom väzení v roku 2019.

Pre kauzu mu boli napokon bezprecedentne odňaté všetky čestné a vojenské záštity kráľovskej rodiny. Jeho úlohy pripadli ďalším členom rodiny a prišiel aj o oslovenie „Jeho kráľovská výsosť“.

Prečítajte si tiež:

„Hrozný rok“

Vzájomný vzťah matky a jej dediča, dnešného Karola III., sprevádzali rôzne napäté momenty. Kráľovná, pre ktorú bola ochrana váženosti monarchie prvoradou, často narážala na emocionálnejšiu osobnosť svojho prvorodeného syna.

Obdobie, kedy jej problémy s deťmi a Charlesom najviac priťažili, je známe pod označením použitým samotnou kráľovnou – annus horribilis. V preklade z latinčiny ide o „hrozný rok“ a v Alžbetinom prípade išlo o rok 1992.

Alžbeta II. v tomto období totiž prežila niekoľko vážnych životných kríz. Čerešničku na torte danému roku zasadil mohutný požiar na hrade Windsor. Zvrátiť škody na komplexe nesúcom meno samotnej kráľovnej rodiny, sa vtedy snažilo zvrátiť viac než sto požiarnikov. Zvrátiť škody, ktoré daný rok ušetril verejnému obrazu monarchie, by sa však nepodarilo ani im.

Kráľovskú rodinu vtedy zasiahla séria rozvodov, a so svojím manželom Markom Philipsom sa rozviedla nielen princezná Anne, ale súčasne sa skončilo aj manželstvo princa Andrewa so Sarah Fergussonovou. Tá sa navyše v médiách prezentovala mimoriadne excentricky – napríklad aj sporo odetá.

Pár, ktorý bol v najostrejšej pozornosti reflektorov, princezná Diana a princ Charles, sa síce neodlúčil, ale v tento rok už bolo jasné, že ich rozvod je na spadnutie.

To, že už nie je otázkou, či pár spolu ostane, ale dokedy, už len spečatila zverejnená škandalózna biografia. V tej Andrew Morton napísal o pomere Charlesa s jeho odvekou láskou Camillou Parker Bowlesovou, ale aj sebadeštrukčných tendenciách a trápení národom zbožňovanej Diany.

Prečítajte si tiež:

Kráľovský trojuholník s tragickým koncom

Z predstáv o dokonalom vzťahu s princom narazila Diana na nepríjemnú realitu veľmi skoro. Kým ona bola do princa bezhlavo zaľúbená, on už svoju vyvolenú našiel. Súčasný britský kráľ o Camille dodnes hovorí ako o láske svojho života. V mladosti mu však nebolo umožnené si ju vziať za ženu.

Charles údajne obnovil svoj vzťah s Camillou už štyri roky po svadbe. Diana sa tak nesvojvoľne stala súčasťou milostného trojuholníka, ktorý ju roky ničil.

Kráľovná sŕdc bojovala s bulímiou, depresiami a niekoľkokrát sa pokúsila o samovraždu. „Vedela som o Camille, no nemohla som nič urobiť. Bola som zničená. Mala som pocit, že v ničom nie som dobrá, že som sa sklamala v každom smere,“ uviedla Lady Diana v rozhovore pre BBC v roku 1995.

Rozptýlenie našla v službe verejnosti a podpore najrôznejších humanitárnych projektov, ktorým sa venovala až do svojej tragickej smrti v roku 1997.

Celý priebeh nešťastného spojenia Charlesa a Diany predstavoval pre kráľovnú výzvu, ako zabezpečiť, aby nezanechala na renomé monarchie nevyliečiteľné jazvy. Obraz ukrivdenej Diany totiž vykresľoval nielen Charlesa, ale aj kráľovskú rodinu ako tých, kto mimoriadne obľúbenú princeznú priviedli k tragickému koncu. I ten samotný sa stal obľúbenou témou konšpiračných teórií, ktoré rozoberali, že Dianina smrť mala byť „plánom“ kráľovskej rodiny.

Obdobná výzva si na kráľovnú počkala opätovne príchodom Meghan Marklovej do Buckinghamského paláca a následného odchodu jej aj princa Harryho do USA. Manželia boli pritom už viackrát nezvyčajne otvorení o údajných podmienkach v britskej monarchii, následkom čoho ostáva ich vzťah s rodinou za oceánom napätý.

Kráľovná a monarchia si napriek všetkým problémom však zachovali vysokú popularitu a v týždňoch po jej smrti bolo cítiť, že sa s ňou so smútkom lúčil okrem Británie aj celý zvyšok sveta.

Pozrite si archívnu reportáž o zaujímavostiach z pohrebu Alžbety II.

Korunováciu kráľa Karola III. vám prinesieme naživo v sobotu (6. mája) od 11.00 h na Markíze. Moderátorka Zlatica Švajdová Puškárová privíta hostí Katarínu Strýčkovú a Jakuba Drábika.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Korunovácia Karola III.

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.